5 vouaks te Poelo Teungoh en Boengang Taloë in den vorm van gab a uit de verlaten kampoDgs weggehaald; later geschiedde zulks te Poelo Teungoh tegen betaling. De aldus gefourageerde gaba werd door de dwangarbeiders tot rijst gestampt. De hoeveelheid rijst, op die wijze te verkrijgen, bleek zeer afhankelijk te zijn van de djeungki. 1) Zoo werd te Poelo Teungoh per djeungki per dag nooit meer •dan 60 KG. rijst verkregen, en dan nog met overwerken, terwijl op Boengang Taloë één djeungki bij droog weer meermalen 100 KG. tegen 70 KG. van elk der 2 andere djeungki's opleverde. Er werd van 6!/2—ll1/2 uur v.m. en van 141/2 uur n.m. •door 5 man aan één djeungki gestampt, doch steeds door de zelfde menschen, onder streng toezicht; indien een djeungki de bepaalde hoeveelheid rijst niet had opgebracht, werd om ö1^ uur n. m. door dat personeel doorgewerkt. Bij vochtig weer was de opbrengst echter aanmerkelijk min der; de schil liet dan moeielijk los. Het uit de hand stampen in blokken en in gaten, belegd met karbouwenvel, leverde gemiddeld slechts x/3 op van de djeungki, waartegenover staat, dat voor een gat 3 man tegen 5 per djeungki benoodigd zijn. De rijst, aldus te Poelo Teungoh verkregen, was van zeer minderwaardige hoedanigheid, van verschillende kleuren, behalve wit, en bovendien muf, terwijl de handigheid der bewerkers in -den beginne te wenschen overliet, waardoor de rijst dan ook met grooten tegenzin gegeten werd. Ook kon in den beginne maar 0,50 KG. aan den man ver strekt worden. Op Boengang Taloë was de rijst vrij goed, en kon daar rijst boven het aankomende verstrekt worden. Den laatsten tijd werd te Djeura.m de rijst van .Meulaboh door de intendance aangevoerd. Buffels werden bijna nooit, en karbouwen zelden te koop aangeboden, zoodat de runderen aangevoerd moesten worden van Meulaboh. 1) Djeungkide wip van een werktuig, in Atjeh voor het rijststampen .gebezigd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 215