9 le. Na aankomst in het bivouak is het eten voor de geheele colonne gelijktijdig gereed, terwijl de manschappen allen kun nen medewerken tot het in orde maken van het bivouak, wat bij zware regen uit een hygiënisch oogpunt spoed vereischt. Bij zware regens levert bovendien het aanleggen van al die kleine vuren groote moeielijkheid op. 2e. Het wordt door mij betwijfeld, of op de 4 daagsche tochten, waarbij veel van de krachten der manschappen gevergd werd, wel door allen gekookt werd. Men verlangde dan sterk naar rust of een droog onderdak. 3e. Door de compagniescommandanten werden vaak kippen, een den, enz. voor de menage gekocht. Indien men dat aan den man overlaat, moet zulks het rampassen in de hand werken, terwijl het tegengaan daar van toch reeds bij Amboineesche compagnieën zeer veel toe zicht vereischt. Daarom reeds alleen komt het mij voor, dat niet als regel moet aangenomen worden, dat de man zelf voor zijn me nage zorgt. 4e. Eetketels zijn op den duur, i. c. 31/2 maand, niet bestand t.egen dagelijks op het vuur zetten, terwijl ledige petroleumblikken gemakkelijk verwisseld kunnen worden uit de verpakkings middelen bij den vivrestrein, naarmate blikken beschikbaar komen. :5e. indien de man zijn ration vivres draagt, is een streng toe zicht noodig om verkwisting te voorkomen, of om tegen te gaan, dat meer verbruikt wordt dan is aangegeven, dan wel, dat bij groote vermoeidheid vivres worden weggeworpen. Als nadeelen staan hier tegenover le. Het medeslepen van kookketels enzhetgeen ondervangen wordt door deze te vervangen door de ledige petroleum blikken, waardoor de geheele keuken eener compagnie door 2 dwangarbeiders kan worden gedragen. _2e. Colonnes zijn afhankelijk van den trein, maar de onafhan kelijkheid bij de andere voedingswijze bestaat ook slechts in zooverre, dat de man dan ook de vivres bij zich moet dragen. Resumeerende komt het mij wenschelijk voor, dat

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 219