12 Voor de toebereiding van het eten waren medegenomen: 4 middelsoort kookketels. 2 kleine braadpannen. 4 petroleumblikkenen voorts voor de verlichting 16 bollantaarns. Door mijn ervaring geleerd ben ik n.L een tegenstander van het koken door den man zelf. Het eenige nadeel, aan de door mij gevolgde methode verbon den, is, dat voor de kookgereedschappen en bollantaarns 9 dra gers moeten uitgetrokken worden, doch overigens zijn daaraan ■niets dan voordeelen verbonden. Aan het koken door den man zelf kleven de volgende nadeel en le. Elk man is geen kok, en velen eten daardoor minder goed de bewering, dat elk inlander rijst en sajor kan koken, is verre van juist; niet alleen wat het Europeesch kader en de Am-' boineezen betreft, maar zelfs voor de inlanders is deze stelling slechts ten deele waar. ■2e. Na inspannende tochten zal de man dikwijls te vermoeid zijn om lust te hebben zijn maal te bereiden en zal hij liever dadelijk gaan slapen dan eerst nog al die moeite te hebben. 3e. De op wacht getrokken brigade, althans de op post staande manschappen, kunnen bij aankomst niet dadelijk koken en voor hun eten zorgen. ■4e. Brigades, die bezig zijn met koken, doch onverwacht moeten uitrukken, moeten haar kookpannetjes in den steek laten. 5e. Des morgens moet de man zooveel vroeger opstaan. •6e. Deze methode werkt het rampassen in de hand. De door mij gehuldigde verplegingswijze heeft die nadeelen niet en de goede en smakelijke toebereiding van het eten is be ter verzekerd. De meening, dat men, als elk man voor zich kookt, minder afhankelijk is van zijn trein, is denkbeeldig. Bij den marsch van Kroepoek naar Linggö liet ik mijn trein los, liet ieder zijn ongekookte rijst medenemen, liet door 1 dwang arbeider 4 petroleumblikken, 1,5 KG. zout, 2,5 KG. koffie, KG. lekkage. Alleen aan de offieieren, in de keuken, en voor de fakkels der briga des werd petroleum verstrekt. De troep behielp zich met fakkels van kajoe salah.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 222