- 17. zelfs geen gelegenheid tot koken, evenmin afdeelingen, die kort na aankomst moeten uitrukken. Zoo waren er vermeende ik meerdere bezwaren, die in- tusschen achteraf beschouwd, alle van weinig belang zijn. Immers, indien men laat in den avond aankomt bij ongunstig weer, duurt het bereiden van het eten—zelfs in petroleum- blikken zeker tot na middernacht. De helft der manschap pen eet dan toch niet, geeft zich niet eens de moeite om op te staan, ten einde het maal in de keuken te gaan halen enz.. Onder die bepaald ongunstige omstandigheden maakt het der halve geen verschil, of de man al of niet zelf kookt. Tot die overtuiging kwam ik eerst langzamerhand. Bij den tocht naar de Boven Pasé, Keureutöë- en Djamboe Ajerivieren nam ik petroleumblikken mee en volgde de ver- plegingswijze, zooals ik die te Tapa Toean had ingevoerd. De colonne was 2 brigades marechaussee en (rond) 60 man infanterie sterk, w.o. 20 Europeanen. Uitgerukt met 4 dagen vivres, later nog eens voor enkele dagen aangevuld uit Lho-Soekon, werd in hoofdzaak geleefd 'van hetgeen de streek opleverde. Ploewel wat mopperend omdat door verkeerde administra tieve voorschriften aan geld niet werd goedgemaakt, wat aan het rantsoen te kort kwam ondergingen ook de Europeesche fuse liers deze voor hen geheel nieuwe.kuur met zeer goede resultaten. De bereiding van het eten geschiedde, gelijk gezegd, nog in petroleumblikken, groepsgewijze. Ditmaal echter meer als een gevolg van de omstandigheid, dat wel ledige blikken, doch geen kookpannetjes te krijgen waren, dan uit beginsel. In de Pasé- streek maakte ik voor het eerst kennis met de aluminium kookketels en nam, bij den tocht naar de Gajolanden, 4 stuks hiervan mee, toen geen voldoende kookpannetjes voor den ge- heelen troep te krijgen waren. Algemeen was men van oordeel, dat een model eetketel geen 2 a 3 maanden achtereen gebruikt kan worden, om er dagelijks 2 maal in te koken. Geëmailleerde pannetjes waren te Lhö* Seumawè niet in noe menswaardig aantal te verkrijgen. Daarom nam ik weer mijn toevlucht tot de petroleumblikken, die gpdurende den tocht ge- 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 227