14 Het merkwaardigste was nu wel, dat, alhoewel van geen 'enkel centraal lichaam in Transvaal zelve eenige voldoende leiding- uitging, er door den drang der omstandigheden (terwijl ieder ook uit onverdeelde sympathie voor de Boerenzaak gedreven werd om zoo goed mogelijk hulp te bieden) een systeem van zieken- verspreiding ontstond, dat ten slotte de geneeskundige behande ling der Boerenzieken en- gewonden tot eene uitstekende gemaakt heeft. Evenals bij iederen oorlog ontstonden er nu: le. Verband- en hoofdverbandplaatsen. Hierbij fungeerden niet alleen de voorheen genoemde „Boeren" doctoren, maar velen der uitgezonden geneesheerenzoo o. a van de Eerste on Tweede Hollandsche ambulances en van de twee Duitsche ambulancesde Zivitsersche ambulance en ook de ver schillende deelen, waarin de Duitsch-Belgische ambulances gesplitst waren. 2e. Veldhospitalenwaarop door de enorm groote afstanden in Zuid-Afrika het zwaartepunt der voorloopige behandeling viel. Tot deze rubriek behoorden het veldhospitaal der Eerste Hol landsche ambulance te Modderspruit in Noord Natal, dat van de Tweede Hollandsche ambulance te Potgietersfarm, nabij van Ree- nen's Pas; de Nederlandsch-Indische ambulance te Modderrivier, Scholtzfarm, Petrusburg en Brandfort, de Zwitsersche ambulance later te Vrijheid en te Ermeloo en wellicht nog andere, die mij onbekend zijn. 3e. De achterwaarts gelegen vaste etappe-hospitalen. Als zoo danig noem ik de Duitsche ambulance te Jacobsdal en die te Springfontein, de Russische ambulance te Vrijheid, het hospitaal der Tweede Hollandsche ambulance te Harrismith; de Russisch- Hollandschede hospitalen te Heidelberg en Krugersdorp en andere. 4e. de basis-hospitalen. Zoo te Pretoria het uitstekend ingerichte hospitaal onder Dr. J. Kolff; het hospitaal der Eerste Hollandsche ambulanceaanvan kelijk onder Prof. Korteweg, later onder Dr. Bierens de Haan in de staatsmeisjesschool. De Zwitsersche ambulance in het hospitaal te Johannesburg.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 22