- 20 Het voorloopig dagelijksch menu, rijst met een stuk gezouten visch, wat zout, koffie of thee, gedroogde lombok en uien, lijkt sober, evenwel was het voldoende voor den korten tijd, dat het behoefde te worden verstrekt. Daar, waar het aanwezig was, altijd in de bewoonde oorden, kon versch vleesch ruim worden uitgegeven. Sajoran behoeft niet te worden medegenomen; overal, zelfs nu en dan in het bosch, weet de inlander groente van zijn gading te vinden. Ondei de hoeveelheid zout was, behalve die benoodigd voor het bereiden van het eten, ook begrepen die, noodig tot het ver vaardigen van dengdeng, welk artikel de gezouten visch, nadat de voorraad daarvan was uitgeput, heeft vervangen. Gezouten visch is meer naar den smaak van den inlander en te vei kiezen boven Australisch vleesch of eenige andere vleesch- consei ve. Daarvan behoeft minder te worden uitgegeven en kan dus eenzelfde voorraad (in gewicht) langer dienen. Suiker en jenever werden slechts medegenomen als versna peringen. De specerijen bestonden uit gedroogde lombok en ketoembar djinten, dit laatste eveneens benoodigd voor de dengdengbereiding. Afgescheiden van den voorraad bij den trein, had elk man, zoowel militair als koelie, voor twee, soms voor drie dagen vi- vres bij zich. Als regel werd aangenomen, dat eerst deze voorraad werd verbruikt, voordat het bij den trein medegevoerde werd aan gesproken. Aanvulling van den voorraad werd verkregen in de kampongs, naar gelang van de gezindheid van de bevolking door fouragee- ringen, dan wel door aankoop, hetzij a contant, hetzij tegen bons. Rijst werd gewoonlijk niet gevonden, althans niet in voldoende hoeveelheid, daarentegen padi in overvloed, welke door de dwangarbeiders tot rijst werd verstampt. Gewoonlijk waien hiermede 40 man belast, die, verdeeld in ploegen van 5 man, gemiddeld dagelijks 300 KG. verkregen. Gebruik werd gemaakt van de Atjehsche rijstblokken en, waar deze niet in voldoend aantal aanwezig waren, konden met matten belegde, jn den grond gemaakte gaten ook dienen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 230