22 van damarfakkels, in de G-ajolanden van het met een vlam bran dende sala- (pijnboom) hout. Djagong, katella, laboe enz. overvloedig op ladangs gevonden, gaven, toebereid met suiker, gekookt uit suikerrietsap, niet alleen een gewilde afwisseling, doch de bereiding daarvan verschafte tevens eene welkome afleiding gedurende de rustdagen. In de instructie was bevolen, dat door ieder man voor zichzelf moest worden gekookt, waartoe het medevoeren der practische geëmailleerde kookpannetjes werd verplichtend gesteld; echter in dier voege, dat van elke twee man slechts één het pannetje behoefde mede te nemen, de ander kon volstaan met zijn eetketel. Twee aan twee werd er gekookt; de bezitter van het pannetje maakte de rijst klaar, die van den eetketel zorgde voor de sa- joran en voor koffie of thee. Yleesch werd aan het spit gebraden, waarvoor de rijstvuren dienst deden, of wel in de rijst gekookt. De ondervinding heeft geleerd, dat deze wijze van bereiding der spijzen verre te verkiezen is boven de oude, n.l. in kookketels. (Het gebruik van ledige petroleumblikken staat tusschen beide in en kan beschouwd worden als een overgang tot het voor zich zeik. koken.) De voordeelen daaraan verbonden zijn: le. Ylugge bereiding. Gewoonlijk had de man daartoe slechts x/2 uur noodig, onder- de meest ongunstige omstandigheden, b. v. bij regen in bosch- bivouaks; waar meer tijd werd vereischt tot vinden van brand baar hout en het aanmaken der vuren, niet meer dan één uur. Bij toepassing der kookketels is de tijd daarvoor benoodigd 4 uur, dikwijls veel langer, met het gevolg, dat bij late aankomst in het bivouak door velen niet gegeten wordt, daar de man, zich vermoeid te slapen gelegd hebbende, in zijn eersten slaap gewekt om te eten, dikwijls verkiest te blijven liggen, of wel, bij regen, liever een maal mist dan zijn afdak te verlaten om zijn kostbare droge kleeding bij het halen van dat maal te laten nat regenen. 2e. Smakelijker en zindelijker bereiding. Uit den aard der zaak is de rijst in kleine hoeveelheden beter te reinigen, en zal de belanghebbende zelf daaraan, zoo-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 232