26 Door deze verplegingswijze werd tevens het groote voordeel verkregen, dat de colonne aan geen basis gebonden was. Bij den afmarsch werd b. v. voor acht dagen rijst en voor veertien dagen of langer gezouten visch, zout, peper, uien, azijn, koffie, thee, gedroogde lombok, klapperolie en azijn medegeno men, en ...de colonnes bleven dan daarmede drie weken uit. Immers de rijstvoorraad kan steeds overal door het stampen van padi worden aangevuld; zout, lombok en olie vindt men ook dikwijls en de gezouten visch wordt niet uitgegeven, wan neer er gelegenheid is om versch vleesch te verstrekken (rund-, geiten-, of schapenvleesch dan wel pluimgedierte). Het nadeel bleef echter bestaan, dat de soldaat na het opslaan van het bivouak gemiddeld 3 a 4 uren op zijn eten moest wachten. Ook bleek deze wijze van verpleging nog belemmerend voor plotselinge besluiten tot splitsing van de colonne, daar men steeds aan het kookgereedschap gebonden was. Deze redenen hebben er toe geleid om gedurende den tocbt van Meulaboh door Seunagan naar Gempang en Pidië ieder man telkens voor den afmarsch te voorzien van twee, soms drie dagen van de bovenvermelde vivres en te bevelen, dat een ieder voor zich zelf zou moeten koken in de model eetketels. Bij latere tochten werd het medevoeren van de meer prac- tische geëmailleerde pannetjes aanbevolen. De model ketel houdt het gedurende één tocht zeer goed uit, doch in den regel ook niet langer. Het resultaat was nu, dat de man na het betrekken van het bivouak binnen het half uur kon eten en zich ter ruste kon begeven en dat elk tactisch onderdeel van de colonne op ieder gewild tijdstip voor drie a vier dagen zelfstandig kon worden uitgezonden. De ondervinding heeft mij doen zien, dat de soldaat op deze wijze veel beter eet dan bij het stelsel van menage voeren uit één keuken en dat hij zich daarbij veel aangenamer voelt. Hij kan zelf de hoegrootheid van zijn maal regelen en eet'als het ware wat hij wil. In den regel vereenigen zich twee of drie soldaten tot één gezelschap. Een van hen kookt rijst, de tweede bereidt sajor en de derde zorgt voor iets anders. Yisch en vleesch worden dikwijls slechts aan het spit ge-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 236