15 De communicatie tusschen het front en de hospitalen werd nu onderhouden door een viertal hospitaaltreinen, alle op voor beeldige wijze gemaakt en ingericht door de Z. A. S. M. Ik laat van dezen trein eene beschrijving hier volgen (zie blz. \1) Het ligt voor de hand, dat daar, waar van eene eigenlijke organisatie geen sprake was, er aan den bestaanden toestand dit groote gebrek kleefde, aan elke niet georganiseerde hulp eigen, dat de samenwerking tusschen de verschillende geledingen van het organisme zeer gebrekkig was. Vooreerst wist men niets van de nabij liggende commando's, noch hunne ligging, noch hunne sterkte, laat staan hunne geneeskundige hulp Het gevolg was, dat het voor de geneesheeren bij de commando's zeer lastig bleek, dat zij niet alleen voor behandeling enz. hadden te zorgen, maar dat zij ook nog voor hunne gewonden naar transportmiddelen enz. moesten omzien, om hunne zieken in nabij gelegen veldhospitalen te brengen. Verschillende docto ren klaagden daarover, maar bij de slechte informatie, die men kon krijgen, was het niet mogelijk anders te handelen. Trou wens de bevelvoerende officieren wisten meestal zelf niet, wat er noodig was aan geneeskundige hulp. Een typisch voorbeeld hiervan maakte ik zelf mede. Aan vang Februari werden bij de gevechten te Koedoesberg niet minder dan 6 ambulances opgeroepen (de Duitsche ambulance te Jacobsdal, onze ambulance uit het lager van Generaal Cronjé; verder de Zweedsche ambulanceen die van Dr. Dyer uit hetzelfde lager en nog 2 ambulances uit de buurt van Kimberley) en dat alles gold een drietal dooden en ongeveer (precies wist men het alweer niet) zeven gewonden, die bij aankomst (wij waren het eerste ter plaatse) reeds verzonden bleken te zijn. De tocht naar Koedoesberg was vrij vermoeiend en langdurig (ongeveer 8 uur rijdens); buitendien was er nog het volgende bezwaar aan verbonden de weg er heen liep van de Magers- fonteinstelling vrijwel West- N. W. door Griqualand West. Ware het nu aan de Engelschen gelukt om tusschen de plaats Kameelshoek, waar wij te Koedoesberg lagen, en het in hunne handen zijnde Modderrivierstation door te breken, dan waren alle 6 ambulances afgesneden en zou de geheele stelling van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 23