3 bandelier over den linkerschouder, aan de rol op den rug bevestigd de eetketel en het kookpannetje; de vivres verpakt in den eetketel. De detachementen werden verdeeld in groepjes van 4 a 6 man, waarvan de helft werd aangewezen om te koken, terwijl de anderen slagvaardig bleven, zoodat steeds de helft van een detachement be. schikbaar was voor de posten en bescherming van het betrokken bivouak. Daar de toegezegde kookpannetjes eerst in den loo.p van de 2e week ontvangen werden, moest bij de eerste proeven hoofdzakelijk gebruik gemaakt worden van den eetketel, doch alras bleek het, dat die ketel als kookgereedschap minder goed voldoet, spoedig defect raakt, slechts voldoende is om daarin het eten voor één man te be reiden, terwijl bovenblik en deksel bij het ontbreken van een hand vat of ooren bij het warm worden lastig te hanteeren zijn, waarom dan ook de meesten moeite deden een leeg Australisch vleeschblik te krijgen, en dat, voorzien van een hengsel of ooren, als kookketel te gebruiken. Na de ontvangst der kookpannetjes werden daarvan aan de ver schillende detachementen medegegeven 8 stuks per 12 man, welk aantal met een enkel onderblik van een eetketel ruim voldoende bleek te zijn om het eten voor één maaltijd van dat aantal man schappen te koken, tevens hierbij in aanmerking nemende, dat slechts 6 hunner (twee groepjes van 3 man) mochten koken, zij niet meer pannetjes onder hun toezicht kunnen hebben dan 4 pannetjes per groepje en waarvan 2 bestemd waren voor het koken van rijst één met één onderblik van een eetketel voor soep of sajor en één voor sambal goreng van vleesch. Bij het koken werden de manschappen geheel en al vrij gelaten in de keuze van de te bereiden spijs. In den regel werd gekooktdoor de Europeanen s'morgens rijst, soep en sambal goreng van vleesch; s'middags rijst, sambal goreng, de visch gebraden of geroosterd, het ei gekookt of gebakken, terwijl enkelen wel eens een soort sajor wisten te bereiden. Door de inlanders hoofdzakelijk hetzelfde als de Europeanen, alleen wat sterker gekruid en meer naar hun smaak. Was bij de Europeanen de rijst een beetje te zacht gekookt, dan werd meestal die rijst vermengd met de soep en toch een smakelijke spijs verkregen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 241