4 In den regel was het eten des morgens klaar in één uur, enkele onervaren Europeanen hadden soms 1/4 a uur langer noodig, tei- wijl des middags in 3/4 uur het eten gekookt was. Omtrent den tweedaagschen tocht valt nog het navolgende op te merken Het detachement gebruikte om 5 uur v. m. de soep, daarna wer den het ontbijt en de vivres voor één dag aan den man uitgereikt, met uitzondering van het vleesch, dat slechts in blikken van 3 KG. kan medegenomen worden en daarom door koelies vervoerd werd, terwijl bovendien aan den man uitbetaald werd een bedrag van 10 centen, zijnde 8 centen inleg menage één dag en 2 centen aandeel in de gelden voor te min ontvangen vivres per man en per dag, zoo dat hij in staat gesteld werd gedurende den tocht groenten en an dere ingrediënten tot het bereiden van het eten aan te koopen. Om 61/2 uur werd afgemarcheerd naar een passer, op 15 K. M. van het garnizoen, alwaar een bivouak betrokken en gerust werd tot 2 uur n. in. In den rusttijd werd het ontbijt genuttigd en toege staan eenige inkoopen te doen voor het op dien dag te bereiden eten. In verband met de voor die oefening geldende onderstelling ruk ten om 2 uur n. m. drie patrouilles uit in verschillende richtingen in het aangrenzend gebergte, terwijl een vierde gedeelte van het detachement in het bivouak achterbleefaan dit gedeelte werd toe gestaan om het eten om 4 uur n. m. te koken. Tusschen 61j2 uur en 8 uur n. m. kwamen de patrouilles, die hun ne opdrachten in een aanhoudenden regen hadden moeten volvoe ren, in het bivouak terug en konden eerst daarna hun eten koken. Den volgenden morgen werd na het nuttigen van het ontbijt, dat bestond uit rijst en wat Australisch vleesch of visch, om 7 uur v. m. opgebroken en een rnarsch gemaakt door het gebergte naar een kampong op 10 K. M. van het kwartier. Hoewel de afstand van het bivonak tot bedoelde kampong slechts 20 K. M. bedroeg, werd die kampong toch eerst om 21/2 uur n. m. bereiktbehalve kleine rusten na het overwinnen van zware hin dernissen werd gedurende den rnarsch slechts één rust van een half uur gehouden. Na aankomst in de kampong werd gekookt en na een rust tot 4 uur n. m de marsch naar het kwartier voorgezet.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 242