5 Bij terugkeer in het kwartier om 61/2 uur n. m. werd aan het de tachement het middageten van dien dag verstrekt. Een detachement, dat voor den afmarsch een flink maal gebruikt heeft en bij den man het ontbijt en één dag vivres medeneemt, kan derhalve zonder bezwaren twee dagen buiten het kwartier ver blijven. Al het vorenvermelde samenvattende, is bij het nemen der proef, om den man zelf te doen koken, gebleken 1°. dat de bestaande eetketel als kookgereedschap minder ge schikt is, omdat hij door het losgaan van het soldeersel van de bo dems, vooral bij het koken van droge spijzen, spoedig onbruikbaar wordtde verschillende deelen van den ketel te weinig inhoud heb- hen om daarin eten te bereiden voor meer dan één manhet boven- blik en de deksel bij het warm worden, door het gemis van ooren of handvatsel lastig te hanteeren zijn, doch dat de verschillende dee len van den ketel een bruikbare aanvulling vormen van ander kook gereedschap, hetzij om water te halen, dan wel voor het koken klaar gemaakte zaken op te bergen. 2°. dat de verstrekte kookpannetjes goed voldoen en de inhoud toestaat in één pannetje rijst te koken voor 2 a 3 man en soep of sa- jor voor 4 a 6 man, zoodat groepjes van 6 man kunnen volstaan met 4 pannetjes voor het koken van één maaltijd. De tijd, benoodigd voor het bereiden der verschillende spijzen, be draagt rijst 1/2 uur, soep of sajor 1 uur, sambal goreng van vleesch !/2 uur, zoodat in den tijd, dat de soep of sajor gekookt wordt, de andere gerechten klaar gemaakt kunnen worden. De vorm van het pannetje is echter zeer onhandig en de beves tiging op de opgerolde kapotjas, en ook zeker op een veld- of broodzak, hinderlijk. Wenschelijk zoude het derhalve zijn een kookketeltje te ver strekken, overeenkomende met den vorm van den eetketel, doch met een inhoud van het kookpannetje, en voorzien van twee ooren of hengsel en een los plat deksel. Daar van geëmailleerde pannetjes het email bij onvoldoende zorg spoedig springt en afschilfert, zou het aanbeveling verdienen het kookketeltje te vervaardigen van het zelfde metaal als van het thans ingevoerde nieuwe veldkookgereedschap. De toevoeging van een kookketeltje aan de velclujtrusting van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 243