6 den man heeft echter het nadeel, dat die uitrusting daardoor aan merkelijk vermeerderd wordt, terwijl ook het hinderlijke van het medevoeren van zoo'n keteltje, al is de vorm ook handiger, zal blijven bestaan. Wellicht zou het dus beter zijn den man te verstrekken een eetketel van den zelfden vorm als de thans bestaande, doch ver vaardigd van het metaal van het veldkookgereedschap, bestand tegen vuur, terwijl het onderblik door een meerdere hoogte van 3 c. M. gebracht kan worden tot den inhoud en het vermogen van het kookpannetje. Door verder het bovenblik te voorzien van 2 gaatjes, iets onder den bovenkant in de lengte-as, en aan dat blik nog toe te voegen een lossen hengsel van staaldraad, zullen de verschillende deelen van een zoodanigen eetketel geschikt zijn om tevens als kookge- reedschap gebruikt te worden en daardoor een afzonderlijk kook- keteltje kunnen vervallen. 3°. dat het koken door den man zelf, een kookwijze door den Javaanschen soldaat zeer gewild, voor hem niet de minste bezwa ren oplevert, omdat rijst en sajor koken hem als kind reeds geleerd is en hij ook tevens voldoende ervaren is van vleesch of visch één of ander inlandsch bijgerecht klaar te maken, zoodat oplei ding in het koken voor hem niet bepaald noodig is; dat het echter gewenscht is den Europeeschen soldaat meer vertrouwd te maken met die kookwijze en het bepaald noodig is hem, al zijn er reeds velen te vinden, die voldoende ervaren in het bereiden van spijzen zijn, daarin op te leiden en voor te lichten, voornamelijk bij het bereiden van inlandsche gerechten, als sajor, sambal goreng, roos teren van droge visch of dengdeng. Die opleiding kan eenvoudig zijn, zal niet veel tijd eischen en zou kunnen geschieden met andere diensten te zamen. 4°. dat een troep, voldoende geoefend in het koken door den man zelf, tevens uitgerust met het benoogdigde klein kookgereedschap en voorzien van één ration vivres per man, twee dagen op marsch kan blijven, alvorens aanvulling van vivres noodig te hebben. Gedurende de proeven werden geen onbruikbaar geworden vivres afgeschreven, ook vergoeding van meerder verbruikt hout was niet noodig, omdat de man voor het koken zelf het benoodigde

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 244