le en 4e compagnie van dit korps, werden alle beschikbare panne tjes weder op de zelfde wijze, als boven omschreven, medegeno men door eiken man werd verder medegevoerd0,45 KG. rijst, terwijl door 2 koelies werden gedragen: 18 KG. Australisch vleesch (6 blikken van 3 KG.), 1 KG. thee, 10 KG. gedroogde visch (ikan sepat) en 4 ledige petroleumblikken. Nog werden medegenomen 12 ijzeren braadpannen en gedragen door den man. als bij de geëmailleerde pannetjes omschreven. Ook thans werden de ingrediënten, noodig voor bereiding van sajor, plaatselijk ingekocht. De genomen proef geeft aanleiding tot de volgende beschouwing 1°. De proef kan als volkomen geslaagd beschouwd worden, daar zelfs de onhandige Europeanen van inlanders behoeft hier geen sprake te zijn in hoogstens 5 kwartier van af het oogenblik van aankomst in het bivouak een vrij smakelijk maal bereid hadden (het koken van rijst duurde hoogstens 20 minuten). 2°. De model-eetketels zijn ongeschikt om als kookmateriaal gebezigd te worden. Het soldeersel laat daarbij los, hierdoor ont staan gaatjes, waarvan aanbranding het gevolg is. Ook is de vorm niet doelmatig: in de scherpe bodemhoeken zet zich, bij het droogstoomen, rijst vast, wat eveneens spoedig leidt tot aanbranden. Ook de zwakke samenstelling van den eetketel is oorzaak, dat deze geen vertrouwbaar kookmateriaal is, en na een paarmaal daartoe gebezigd te zijn, geheel vernield zal zijn. 3°. De geëmailleerde pannetjes voldeden zeer goed voor het koken van rijst en gereed maken van sajor; geen enkele maal kwam aanbranding van rijst voor. Ook het medevoeren van die pannetjes op den rug der man schappen ondervond geene bezwaren, terwijl in de pannetjes ge makkelijk de levensmiddelen, die de man zelf moet medevoeren, geborgen kunnen worden, waardoor nog het voordeel wordt ver kregen, dat die levensmiddelen tegen nat worden (regen enz.) gevrijwaard zijn. Wanneer de manschappen uitgerust zijn met den veldzak en deze, zooals thans reeds veel gebruikelijk is, op de manier van den ransel, op den rug gedragen wordt, dan kan het pannetje, met de ooren terzijde, van den veldzak aan dezen bevestigd worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 247