- io Voor het hakken van vleesch en bereiden van sambal werd een enkele maal gebruik gemaakt van de omgekeerde deksels dei- pannetjes. Dit liet echter te wenschen over, daar de deksels te ondiep zijn; bovendien duurde dit te lang. Daarom werden een twaaftal ijzeren braadpannen aangeschaft, die voor dit doel medegevoerd en gebruikt werden en zeer goed voldeden. 4°. Ook blikken van Australisch vleesch, met een inhoud van 3 KG., werden voor het koken van rijst gebruikt en voldeden daarvoor goed. Deze zouden dus in noodgevallen kunnen gebezigd worden. 5°. Voor water koken (voor thee en koffie) zijn de geëmail leerde pannetjes veel te klein; hiervoor werden goed schoonge maakte petroleumblikken gebruikt, hetgeen zeer goed ging. 6°. Gebleken is, dat in de pannetjes, met een inwendige mid dellijn van 16 c.M. en eene hoogte van 9 c.M., rijst voor één maal en voor twee man kan gekookt worden. Het gewicht van het pannetje is 9 H.G. en dat van de braadpan 16 H.G.. Hierbij zij nog aangeteekend, dat vermoedelijk de mogelijkheid bestaat, het braadpannetje van een lichter metaal te bekomen. In verband met het bovenstaaande, wordt door mij voorge steld de proef als geslaagd te beschouwen, over te gaan tot de invoering van de in beproeving geweest zijnde geëmailleerde pannetjes en braadpannen en aan elke compagnie, onverschillig van welken landaard, te velde of op excursie te doen verstrekken: voor het koken van rijst 76 pannetjes, bereiden van sajor 12 bakken van vleesch en visch 8 braadpan netjes, voor het bereiden van sambal 8 braadpannetjesof in totaal 88 geëmailleerde pannetjes en 16 braadpannen, in 't geheel dus 104 stuks pannetjes, die door even zooveel minderen kunnen gedragen worden. De Korpscommandant. (w.g.) Linck.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 248