16 Magersfontein van geneeskundige hulp ontbloot geweest zijn, zelfs al ware het hen niet gelukt naar Kimberley door te dringen. Ik ontmoette te Koedoesberg de Duit-sche ambulance onder Dr. Küttner en wij waren het over de begane dwaasheid eens, zoo dat wij afspraken om in den vervolge zóó te handelen, dat bij gevechten op plaatsen, gelegen Noordelijk van het lager van Cronjé onze ambulance hulp zou bieden, bij de Zuidelijk gelegen plaatsen zijne ambulance. Dergelijke episodes maakten alle geneesheeren mede en von den deze alleen hun oorzaak in het gebrek aan strenge onder linge samenwerking en in de groote fout der meeste comman danten [speciaal van Generaal Cronjé], dat zij de ambulances niet op de hoogte hielden. Bij het ontzet van Kimberley gebeurde het, dat onze meest nabij gelegen commando's wegtrokken bijna langs ons huis, zon der ons te waarschuwen. Aan dit gebrek moet ook het feit toegeschreven worden, dat Cronjé te Paardeberg opgesloten werd zonder geneeskundige hulp. Een zwak punt van dé werkingswijze was verder de slechte communicatie van het front met de eindpunten van het spoor: het lager van Cronjé aan de Modderrivier lag 3 a 4 dagen van Bloemfontein, maar een geregelde transportdienst bestond er niet en was door gebrek aan voertuigen ook moeielijk in te richten. Door dit bezwaar en het eerstgenoemde, gebeurde het, dat vele der veldhospitalen verrast werden door het naderen der En- gelsche troepen. De aanwezigheid van vele zieken of gebrek aan transportmiddelen maakte dan, dat de ambulances de com mando's niet konden volgen. Dit overkwam de Tweede Hollandsche ambulance te Potgieters farm en later bij Christianiade Nederlandsch-Indische ambulance te Magersfontein, Petrusburg en Brandfarm; en verder nog ver schillende, ja bijna alle ambulances. Met opzet liep ik bij deze beschouwingen het relaas onzer wederwaardigheden verre en verre vooruit, omdat het er mij om te doen was, aan te toonen, hoe zonder bepaald onderling overleg er toch eene iverkingswijze dezer vrijwillige ziekenverpleging

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 24