17 spontaan zich ontwikkelde, clie alhoewel zij groote hiaten hadden gewonden en zieken Boeren zeer ten goede gekomen is. Dit feit acht ik van groot belang op militair-geneeskundig gebied, omdat er door bewezen wordt, dat de vrijwillige zieken verpleging, mits dan onder centrale leiding, volmaakt in de ge neeskundige behoeften van een strijdend leger kan voorzien eene uitspraak zeer zeker in strijd met gangbare militair-ge neeskundige begrippen, maar volmaakt in overeenstemming met de uitspraak van den bekenden militairen geneeskundigen improvisator, Generalarzt Dr. Julius Port, die reeds lang vóór dezen oorlog de uitspraak deed, dat het volle ge wicht van den geheelen verplegingsdienst van af het veldhos pitaal, op de schouders der vrijwillige ziekenverpleging be hoort te rustenhare vrijheid van knellende dienstbepa- lingen en daardoor de veel grootere mogelijkheid tot per soonlijk initiatief en improvisatie, maken er haar beter voor geschikt dan staats-geneeskundige hulp. Met opzet plaatste ik boven aan dit deel van het hoofdstuk de conclusie, waartoe Port kwamwij komen later op deze belangrijke kwestie terug, wanneer wij de lessen bespreken, voor ons militair-geneeskun digen uit dezen oorlog te trekken. Hospitaaltrein. Nog rest ons de bespreking der hospitaaltreinen bij de republie ken in gebruik. Ten getale van 5 waren deze treinen gedurende weinige dagen vlak vóór en na de oorlogsverklaring vervaardigd. Iedere trein werd slechts in zijn geheel, niet gesplitst, gebruikt en vormde een „rollend" hospitaaltje, wat bij de groote afstanden en de één-spoorslijnen ook zeer noodig was. Zij waren alle gemaakt in de werkplaatsen der Nederl. Z. A. Spoorw. Mij., en, zooals alles, wat van deze Maatschappij uitging, droegen deze treinen het cachet der volmaking, wat niemand zal verwonderen, wanneer men bedenkt, dat aan alles, tot in kleinigheden gedacht was zelfs een krammetje, om naast het hoofd van den lijder het horloge op te hangen, was niet vergeten. Behalve de machinewagens bestond de trein uit: lo. een goederenwageningericht tot keuken. 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 25