7 klaar, indien niet door een overvloedigen en voortdurenden toe voer van olie het slot gangbaar gehouden wordt. Bij alle drie de stelsels is een onderbreking van het vuur op ieder gewild oogenblik mogelijk. Bij den Skoda-mitrailleur moet daartoe echter een handgreep worden verricht, nl. het opvangen van het slingerwicht der afvuurinrichting, terwijl bij den Ma xim- en Hotchkiss-mitrailleur het vuur onmiddellijk staakt, wan neer de door den schutter uitgeoefende druk op den drukker resp. trekker wordt opgeheven. Ingeval de richter buiten gevecht wordt gesteld, blijft dus de Skoda-mitrailleur doorvuren tot de houder is leeggeschoten of de handlanger het slingergewicht opvangt. Wat het mechanisme betreft, zijn de slotdeelen van den Skoda- mitrailleur niet zoo goed beschermd tegen stof en vuil als bij de beide andere stelsels en heeft de mitrailleur meer uitstekende en teere deelen, zoodat bij het vervoer het gebruik van een foedraal noodzakelijk is. Bovendien is het mechanisme zoo gevoelig, dat geringe oor zaken, als bv. afwijkingen in de afmetingen der hulzen, welke overigens van luttele beteekenis zijn, het staken van de wer king tengevolge hebben. De slotdeelen van den Hotchkiss- en den Maxim-mitrailleur zijn behoorlijk beschermd. Bij deze stelsels werkt het mechanisme goed en komen zelden haperingen voor. Bij den Hotchkiss-mitrailleur zijn de onderdeelen van het me chanisme alle groot van stuk en is het aantal zoowel in vol strekten als in betrekkelijken zin gering; 40 tegenover 126 bij den Skoda-en 147 bij den Maxim-mitrailleur. Zonder behulp van gereedschap zijn geen der drie soorten mi trailleurs uit elkaar te nemen; de deelen echter, die gedurende het vuur onderhevig zijn aan breken, zijn zoowel bij den Hotch kiss- als bij den Maxim-mitrailleur zonder behulp van gereedschap te vervangen. Zooals reeds vermeld werd, onderscheiden zich de Skoda- en Maxim-mitrailleur van den Hotchkiss- door een watermantel tot afkoeling van den loopterwijl de laatste bij den Hotchkiss voor zien is van een „uitstraler". Bij den Hotchkiss behoeft derhalve niet als bij de beide andere stelsels water te worden medege-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 265