8 voerd. Eenmaal warm geschoten, heeft hij echter geruimen tijd noodig om tot de temperatuur der omgeving af te koelen; bovendien is het gevaar niet uitgesloten, dat bij voortgezet snelvuur de loop gloeiend wordt en daardoor voor verder gebruik ongeschikt. In hoeverre bij de drie stelsels met den eisch van lichtheid van het materieel is rekening gehouden, blijkt uit de onderstaande gewichtsopgaven. Bij de beoordeeling van de daarin voorkomende getallen zij men er op bedacht, dat vooral het gewicht van den mitrailleur bij het vervoer, dat is dus c. q. met gevulden water mantel en met foedraal, alsmede het gewicht van de patroonhou ders en banden, van grooten invloed is op de bruikbaarheid van het stelsel als veM-mitrailleur. Met betrekking tot den patroonaanvoer in het wapen is het karakteristieke onderscheid tusschen de drie typen, dat de patro nen bij den Hotchkiss- en den Maxim- mitrailleur een vasten stand ten opzichte van elkaar hebben, doordat zij in banden of op houders bevestigd zijn, terwijl zij bij den Skoda los boven elkaar in een laadtrechter liggen. Aangaande de vuursnelheid dient opgemerkt, dat alleen de Sko- da-mitrailleur bij het snelvuur verschillende vuursnelheden toe laat. Het vuur schot voor schot vereischt bij den Skoda- en den Hotchkiss- mitrailleur eenige oefening en is dus niet verzekerd Skoda. Hotchiss, Maxim. Toelichtingen. Mitrailleur Drievoet Mitrailleur met gevul den watermantel en foedraal (voor zoover zulks bij het stelsel van toepassing is). Bandvuller Gewicht van houders of patroonbanden, per 750 patronen 17.50 K.G. 7.50 26.50 9.375 3) 24 K.G. 18.50 30.15 33.60 1) 6.375 4) 27.50 K.G. 23.50 31 00 12.55 2) 3.00 5) 1) Zonder vervoerkist. De bandvuller werd van de fabriek ont vangen in een pakkist, welke 29 K.G. woog. 2) met vervoerkist. 3) gewicht van 25 pa troonhouders. 4) gewicht van 25 pa troonhouders in kar tonnen doozen. 5) gewicht van 3 pa troonhouders.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 266