18 2o. een grooten langen wagon voor zware zieken hij kon 20 34 zieken bevatten, in twee boven elkaar lig gende rijen. Ramen gaven voldoende licht. De stellingen waren van hout; het bed zelve bestond uit een matras, liggende op een onderlaag van vlechtwerk van spiraal draad, waardoor schokken vermeden werden. Helder beddegoed, handdoeken, dekens etc. waren voor iederen lijder aanwezig. De bedden waren in de lengte achter elkaar geplaatst, resp. in rijen van 6 en 8 bedden. 3o en 4o. wagons le klasse voor personeel en lichtgewonden. In den wagon voor personeel was een compartiment voor den geneesheer gereserveerd, waarnaast een zeer voldoend inge richte apotheek. De wagons le klasse der Z. A. S. M. bestaan uit comparti menten, met een gang aan een der zijdenin ieder comparti ment is ligplaats voor 4 reizigers. Door de bovenste bank op te slaan, is er over dag voldoende zitruimte. Verder is er een klein tafeltje in iederen wagon. 5o eenige goederenwagenswaarvan een als store dienst deed, de andere als noodwagens voor lijders. 6o een wagen met de bekende Z. A. nwatertank'\ d. i. een dubbel wandige ijzeren bak, met waterkranen, dienende voor drink water etc. Zij werd telkens uit de voortreffelijke waterleiding te Pretoria gevuld. De trein was geëquipeerd door de Pretoria-afdeeling van het Z. A. Roode Kruis, onder de auspiciën van Mevr. Kretschmar- van Veen, echtgenoote van den directeur der Z. A. S. M. De hospitaaltreinen waren in elk opzicht uitstekend. Een dei- leden van de Pretoria-afdeeling voerde de administratie, terwijl een of meer der doctoren der Eerste Hollandsche ambulance de medische leiding op zich nam. Een klacht, die haar oorsprong vond in het oorlogssysteem der Boeren, was, dat dikwerf te spoedig tot transport per trein werd overgegaan, zoodat ernstige verwondingen nog wel eens verergerden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 26