14 geen aanbeveling, omdat daardoor geen voldoende, of lie ver geen voldoend snelle, afkoeling van den loop is te ver krijgen. Eenigszins begrijpelijk wordt dit reeds als men nagaat, dat, blijkens een te Meester-Cornelis gedane waar neming, de temperatuur van een aan de zonblootgestelden mitrailleurloop, waarbij dit stelsel was toegepast (Hotch- kiss), inwendig 40° C. en uitwendig 46° C. bedroeg, terwijl bij een door een met water gevulden metalen mantel om geven mitrailleurloop (Maxim) die temperatuur in- en uitwendig 41° C. was. Daarentegen is het zeer goed denkbaar, dat bij een gebruik in het Europeesche hoog gebergte (Alpentroepen) door toepassing van het systeem van warmteuitstraling zeer voldoende resultaten voor loopafkoeling worden verkregen. Yoor Indië is men dus genoodzaakt van de water- afkoeling gebruik te maken, waarbij de toepassing van een metalen watermantel om den loop, om haar een voud, de meeste aanbeveling verdient. Wel is waar zijn aan dit stelsel van loopafkoeling tactische bezwaren verbonden, maar welbeschouwd zijn deze niet zooveel grooter dan die aan het stelsel der luch taf koeling eigen. Men bedenke toch, dat voor het hanteeren van een mi trailleur, waarvan de loop gloeiend is geschoten 1), vrij zware, lederen, met asbest en messingplaat gevoerde, foedralen noodig zijn. Bij een mitrailleur met watermantel kan de uitwen dige temperatuur van den mantel hoogstens 100° C. be dragen, bij welken warmtegraad, bij het gebruik van een asbesten handschoen, de mitrailleur zonder bezwaar bij den mantel kan worden aangevat, terwijl bovendien, door aanvulling van het water in den mantel, de temperatuur van den laatste kan worden verlaagd. Yoorts dienden bij toepassing van de waterafkoeling de vragen beantwoord te worden: le. of de hoeveelheid water in den mantel voldoende is om, in verband met den sub 3 gestelden eisch, de afkoeling van den loop te verzekeren; 1) Bij den Hotchkiss- mitrailleur na 900 schoten.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 272