III. Verslag van de proevengehouden met de proefmitrailleurs. Inleiding. Yoor de op het artillerie-schietterrein te Batoe-djadjar gehou den vergelijkende schietproeven met de mitrailleurs werd, be halve voor het bepalen van trillingshoeken, van elk stelsel een bepaalde mitrailleur gebezigd resp.: de Maxim-mitrailleur No. 1, de Hotchkiss-mitrailleur N°. 541 en de Skoda-mitrailleur No. 170, die niet te voren was gebruikt bij theorieën, exercitiën, draag- proeven e. d., zoodat mocht worden aangenomen, dat zij niet door ruwe be handeling geleden hadden en zich nog in den toe stand bevonden, waarin zij door den fabrikant waren afgeleverd. Alleen waren te voren met elk wapen eenige honderden schoten gedaan, waarbij van den Maxim- en den Hotchkiss-mitrailleur, zoowel bij het vuur schot voor schot (Maxim) resp. enkele schoten achtereen (Hotchkiss) als bij het snelvuur, het mechanisme be hoorlijk werkte, daarentegen bij den Skoda-mitrailleur zich bij het snelvuur haperingen voordeden. Yoor het bepalen van trillingshoeken werden alle te Batoe- djadjar beschikbare mitrailleurs, zijnde: twee Maxim's, twee Hotchkiss en vier Skoda's, gebruikt en voor de vergelijkende snelheidsmetingen, behalve de in den aanhef genoemde drie mitrailleurs, een geweer en een karabijn M. 95, waarmede te voren slechts een beperkt aantal schoten waren afgegeven. Als schutters werden aangewezen de beste der, reeds van de oprichting der mitrailleurafdeelingen af, daarbij ingedeelde bok- schutters van het lle Bataljon, die gedurende de maanden Au-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 276