19 gustus en September 1902 nog in het richten met den mitrailleur, •waarbij zij waren ingedeeld, in 't bijzonder geoefend waren. Gaat men na, dat de gemiddelde afstand, waarop het oog van den schutter zich bevindt van de vizierkeep hetfachterste richt punt— bij geweer en karabijn M. 95, 35 a 40 c.M. bedraagt en bij Hotchkiss-, Skoda- en Maxim-mitrailleur resp. 25 a 30 c.M., 20 a 25 c.M. en 15 a 20 c.M., terwijl de richtassen, die bij geweer en karabijn onderscheidenlijk 0.665 en 0.353 M. lang zijn, bij die mitrailleurs eene lengte hebben van resp. 0.650, 0.703 en 0.895 M., en dat bovendien de houding van den mitrailleurschutter bij de twee eerstgenoemde mitrailleurs eene gedwongene is door den stand van het schouderstuk en de schutter bij den laatste allen steun mist, terwijl de geweer- en karabijn-bokschutters die evenmin, zonder voorbereiding, elkander zonder nadeel kunnen ver vangen den schietbok naar hun gestalte stellen, dan behoeft het geen betoog, dat de geweer-bokschutter zonder degelijke voorbe reiding niet als betrouwbaar mitrailleurschutter te gebruiken is. Yoorts hebben de drie mitrailleurtypen het nadeel, dat de vi zierkeep zeer wijd is, zoodat het uiterst moeilijk is met gestreken korrel te richten, omdat het juist samenvallen van de kruin der korrel met het midden van den bovenkant der keep bijna niet is na te gaan. Met het oog op de omstandigheid, dat de te Weltevreden en Meester-Cornelis ter beschikking staande schietterreinen niet vol deden aan de eischen, die, in verband met de veiligheid der om wonenden, daaraan moeten worden gesteld, oordeelde de commis sie het niet raadzaam aldaar met de mitrailleurs voorbereidende schietoefeningen met scherp hoe gewenscht deze ook zouden zijn geweest te houden, nadat bij een eerste proef gebleken was, dat de kans op uit de richting gaande schoten daarbij vooral bij het snelvuur van den Skoda-mitrailleur veel grooter was dan bij geweer en karabijn M. 95. Yoor vergelijkende proeven, als de thans genomene, waren bo vengenoemde bezwaren van minder beteekenis, omdat zij zich voor de drie stelsels hoewel niet in gelijke mate deden ge voelen, doch er dient de aandacht op gevestigd, omdat het zaak is alvorens tot de eigenlijke baanbepaling over te gaan van den mitrailleur, die voor ons leger zal worden aangenomen de voor

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 277