22 van 709 m.M. luchtdruk, 26° C. warmtegraad en 15 m.M. vochtge halte terwijl de temperatuur in de omgeving van den barometer 24° C. bedroeg, derhalve bij een gemiddeld luchtgewicht van 1.086 K.G-. per M3 is zoowel door middel van de tabellen van Krupp'\ (Die Berechnung der Schusstafeln seitens der Gussstahlfabrik Fried. Krupp) als van die der Normaal-Schietschool (Militaire Spec tator, April t/m Augustus 1898) de luchttegenstandscoëfflciënt berekend en met behulp daarvan, eveneens door middel van ge noemde tabellen, de aanvankelijke snelheid (V0). Yolgens beide methodes werd gevonden: voor den Hotchkiss-mitrailleur. V„ 735 M., voor den Maxim-mitrailleurV0 723 M., voor den Skoda-mitrailleurY0 695 M., voor het geweer M. 95Y0 731 M., voor de karabijn M. 95Y0 685 M., de beide laatste derhalve gelijk aan de bij de baanbepaling be vonden. Aangezien de inwendige inrichting van het getrokken gedeelte van den loop bij de verschillende proefmitrailleurs geheel over. eenkomt met die van het geweer en de karabijn M. 95, kan uit het bovenstaande de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de kogel even stabiel zal zijn in zijn baan als bij genoemde hand vuurwapenen, en, wat gestrektheid van de kogelbaan betreft dus ook de daarvan afhankelijke grootte van schoots- en invals hoeken, eindsnelheden, vluchttijden, toppuntsafstanden en top puntshoogten, alsmede bestreken- en trefferruimten voor bepaal, de doelhoogten de Hotchkiss-mitrailleur vrijwel gelijk staat met het geweer en de Skoda-mitrailleur met de karabijn M. 95, terwijl de Maxim-mitrailleur zeer weinig voor het geweer on derdoet. Na afloop van de schietproeven had met den Hotchkiss- en den Maxim-mitrailleur nog een vergelijkende meting plaats van de V25 waarbij bleek, dat thans een 11 a 12 M. kleinere Y^ werd verkregen dan bij den aanvang der proeveneen onbeduidend verschil, wanneer men in aanmerking neemt, dat de toegestane speling in grootte der Yvoor de patroon van het geweer M. 95,. 30 M. bedraagt. Met den Skoda-mitrailleur hadden geen vergelijkende snelheids-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 280