23 metingen meer plaats, omdat hij getoond had niet aan de meest bescheiden eischen te voldoen (zie sub c). b. Het meten van trillingshoeken. Aangezien aan de Geweermakersschool geen hulpmiddelen aan wezig waren om de verschillende elementen op te meten, waar van de kennis noodzakelijk is tot het berekenen der trillingshoeken als lengte van de richtas, benevens hoogte en horizontale af stand van de korrel, alsmede van den opzet (vizierkeep) in zijn laagsten stand ten opzichte van de zielas kon er van een eigen lijk bepalen van op- of neerslaghoek en van rechtschen of link- schen deviatiehoek geen sprake zijn. Waar het hier echter geen nauwkeurige baanbepaling gold, doch slechts een vergelijkende proef tusschen de drie aangeboden stelsels, kon uit de schietuitkomsten, verkregen op den afstand van 10 M., voldoende leering getrokken worden. Er bleek toch uit: V. dat de ligging van het trefpunt ten opzichte van het mik punt in verticale richting bij de verschillende exemplaren van éénzelfde stelsel slechts weinig verschilt, zoodat, indien zij voorzien worden van de vizierindeeling, afgeleid uit de met één exemplaar bepaalde baan, daarna nog slechts een geringe wijziging van de korrelhoogte noodig zal zijn om elk wapen op zichzelve drachthoudend te maken 2'. dat de ligging van het trefpunt ten opzichte van het mik punt in horizontale richting bij éénzelfden mitrailleur voor elk der stelsels vrijwel constant is, dus de afwijking van het schot in een bepaalde richting zal kunnen worden verholpen en het wapen sti eekhoudend gemaakt, door het in die rich ting verslaan van de korrel na het inschieten; 3dat de onderlinge verschillen tusschen de opgemeten afwij kingen van het trefpunt ten opzichte van het mikpunt in beide richtingen kleiner zijn bij den Maxim-mitrailleur dan bij de beide andere stelsels, terwijl die in de hoogte bij den Skoda-mitrailleur veel aanzienlijker zijn dan bij de andere, waaruit weder de gevolgtrekking mocht worden gemaakt die bij de proeven sub c haar bevestiging vond dat de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 281