24 spreiding, bij het vuur schot voor schot althans, bij den Maxim-mitrailleur het kleinst en bij den Skoda-mitrailleur het grootst zou zijn. c. Het nagaan van de spreiding der schoten en van de dracht der mitrailleurs. Hiertoe werden op de afstanden van 50 M. en 200 M. en verder opklimmende met 200 M. verticale beelden geschoten van 30 schoten per beeld, tot en met den afstand van 1000 M., zoowel schot voor schot als in snelvuur, en op de afstanden boven 1000 M. tot en met 2000 M. alleen in snelvuur 1). Aangezien de mitrailleurs nimmer zullen gebruikt worden voor het vuren schot voor schot, dienden de op die wijze geschoten beelden niet zoozeer om het ballistisch vermogen der mitrailleurs te leeren kennen, als wel om, door vergelijking met de in snelvuur geschoten beelden, na te gaan welken invloed de trillingen van den automatisch werkenden mitrailleur op het schot uitoefenen en tevens tot voorbereiding der schutters. Veel hinder werd bij het schieten der schijfbeelden ondervonden van, vooral zijdelingschen, wind. Niet alleen dat het voor een groot deel aan den invloed van wind moet worden toegeschreven, dat de opgenomen beelden herhaaldelijk als niet betrouwbaar moesten worden verworpen, doch ten gevolge van dezelfde oorzaak werden op de groote afstanden soms dagen achtereen tevergeefs pogingen gedaan, om een beeld op te vangen. Hoezeer nu dit verschijnsel geen bevreemding kon wekken, wanneer men slechts bedenkt, dat reeds een matige zijdelingsche wind d. i. een van 5 M. snelheid in de seconde den tegenwoordigen geweerkogel op 2000 M. niet minder dan 32 Meter doet afwijken, moet er toch de aandacht op gevestigd worden met het oog op de sub b. reeds aangevoerde definitieve baanbepaling, waartoe de weersge steldheid te Batoe-djadjar in de maanden Januari en Februari, blijkens de in 1898 opgedane ondervinding, gunstiger is. Voor een vergelijking tusschen de drie mitrailleurstelsels had het beeldschieten niet tot op de uiterste afstanden behoeven te zijn voortgezet. De commissie moest echter, met het oog op het van de thans in Indie aanwezige mitrailleurs ingeval van nood 1) Op den uitersten afstand van 2000 M. werd met 60 schoten beeldgeschoten.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 282