25 te maken gebruik, de schietproeven tevens dienstbaar maken, om .zich een beeld te vormen van de spreiding dier wapenen op de groote afstanden en vooral om de dracht der mitrailleurs na te gaan, door bij den Hotchkiss- en den Skoda-mitrailleur de daarop geplaatste vizieren te controleeren en bij den Maxim-mitrailleur, waarop geen vizierindeeling is aangebracht, empirisch de te be zigen opzethoogten te bepalen. Overgaande tot het resultaat van het beeldschieten, dient reeds dadelijk gewezen op de omstandigheid, dat het onuitvoerbaar bleek met den Skoda-mitrailleur ook maar eenigszins betrouwbare beelden te schieten en wel omdat: le. Slechts hoogst zelden 30 schoten achtereen in snelvuur kon den worden afgegeven. Ten gevolge van telkens voorkomende haperingen, soms na twee of drie schoten, kon er van snelvuur in eigenlijken zin geen sprake zijn en daardoor verviel natuurlijk vanzelf het bepalen der spreiding met dien mitrailleur bij de verschil lende vuursnelheden, die daarbij mogelijk zijn. .2'. Het bij het snelvuur in de richting houden van den mitrail leur voor de richters een onmogelijkheid bleek. Geen hunner was in staat, door het vast in den schouder plaatsen van het daarvoor bestemde schouderstuk, het op en neer dansen van den mitrailleur, op zijn lichten drievoet, te beletten. Aan deze laatste omstandigheid moet het dan ook worden toegeschreven, dat zelfs de op 50 M. en 200 M. in telkens onderbroken snelvuur geschoten beelden, waarbij uit den aard der zaak na elke hapering de mitrailleur weder nauwkeurig in de richting gebracht werd, zulk een groote spreiding vertoonen. Later werd nog getracht de al te hinderlijke trillingen op te heffen, door den drievoet met krammen op een geschut- bedding vast te zetten en de bufferpijp vast te klemmen in een op die bedding rustende vork. Op die wijze gelukte het den 4en October op den afstand van 1000 M. een vrij goed beeld te schieten; een soortgelijke proef op 500 M., den 5en October genomen, mislukte echter, blijkens de daarbij verkregen spreiding, die even groot bleek als de te voren op 1000 M. geschotene.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 283