27 Blijkt uit bovenstaand overzicht, dat de Maxim-mitrailleur een' aanzienlijk kleinere spreiding heeft dan de Hotehkiss-mitrailleur en derhalve uit een ballistisch oogpunt bepaald hooger staat, uit een beschouwing, vooral van de breedtespreidingen, van de als onbetrouwbaar verworpen beelden volgt, dat er aan het samen stel van mitrailleur en drievoet twee gebreken kleven, die op afdoende wijze moeten worden ondervangen, t. w. het losloopen van de stelschroef en het zich loswerken van de klemblokjes der strooiinrichting. Vooral het laatste euvel oefent een zeer nadeeligen invloed uit op de breedtespreiding, omdat deze daardoor, ongewenscht en zonder dat de schutter er op bedacht is, aanzienlijk grooter wordt. Was bij voorafgaande proeven reeds gebleken, dat de bevesti ging van den Maxim-mitrailleur op de sledeaffuit lang niet zoo stevig is als die op den drievoet, de, onder bijzonder gunstige om- standigheden wat wind betreft, op den 19™ November geschoten beelden op de afstanden van 300 M. en 600 M. hebben zulks bevestigd. Immers daarbij werd een spreiding waargenomen, welke die van den Maxim-mitrailleur op drievoet op 400 M. resp. 800 M. ongeveer gelijk komt. Bij de schietproeven met den Hotchkiss-mitrailleur bleek de rechtertap met speelruimte in zijn ligplaats (van den drievoet) te rusten, hetgeen natuurlijk bij snelvuur nadeeligen invloed op de spreiding moest uitoefenen. Het kwaad werd zoo goed mo gelijk 1) verholpen, door papier tusschen tap en tapdekplaat aan te brengen en aldus aan het geheel een vasteren stand te geven. Voor het practisch gebruik zou daarin op meer afdoende wijze moeten worden voorzien. Omtrent de dracht van het wapen leerden de schietproeven met den Hotchkiss-mitrailleur, dat de daarop aangebrachte vizier- indeeling niet de juiste is en in 't algemeen een te groote dracht geeft, ook al neemt men het betrekkelijk geringe luchtgewicht te Batoe-djadjar in aanmerking. De opzet van den Maxim-mitrailleur is, zooals reeds hierboven werd aangeteekend, niet van een vizierindeeling voorzien, waarom 1) De, in vergelijking met de breedtespreiding van den Maxim-mitrailleur, aanzienlijke breedtespreiding van den Holchkiss-mitrailleur moet dan ook onge twijfeld voor een deel aan dit gebrek worden toegeschreven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 285