28 •op de verschillende afstanden telkens door middel van series proefschoten vooraf de te bezigen opzethoogte ongeveer bepaald werd, een maatregel, die trouwens ook bij den Hotchkiss-mitrail- leur op den afstand van 1000 M. en daarboven moest worden .genomen. Ten slotte nog de opmerking, dat aan het einde der schietproe ven, toen met de Hotchkiss- en Maxim-mitrailleurs ruim 7000 resp. 10000 schoten uit denzelfden loop gedaan waren, de spreiding :geen merkbare verandering bleek te hebben ondergaan. Wat de spreiding aangaat, verkregen bij de beelden die schot voor schot werden geschoten, deze was vrijwel dezelfde als die •der betrouwbare snelvuurbeelden. Hoogstens zou men er uit kunnen afleiden, dat, vooral op de kleine afstanden, de breedte spreiding van den telkens weder in de juiste richting gebrachten mitrailleur iets geringer is dan die van den automatisch werken den van beteekenis is het verschil in elk geval echter niet. Alleen doet zich bij de met den Maxim-mitrailleur geschoten beelden bijna doorloopend het verschijnsel voor, dat één of twee schoten bij het snelvuur een aanzienlijke afwijking, vooral in de hoogte, vertoonen ten opzichte van de kern van het beeld, terwijl •dit verschijnsel bij het vuur schot voor schot niet wordt waar genomen. Opzettelijk genomen proeven hebben met zekerheid aangetoond, dat bij het snelvuurbeeld deze „uitbijter" wordt gevormd door het eerste schot, dat trouwens onder geheel overeenkomstige om standigheden wordt afgegeven als de opvolgende schoten bij het vuur schot voor schot, en dan ook steeds valt ter plaatse, waar bij het enkelvuur de kern wordt aangetroiïen. Als gevolg van •een en ander valt bij het snelvuur van den Maxim-mitrailleur het gemiddeld trefpunt 2.5 d. M. per H. M. lager dan bij het vuur schot voor schot. 1) Nog wordt vermoed, doch hieromtrent kunnen eerst langdurige proeven afdoende gegevens verstrekken, dat bij voortgezet snel vuur de schoten lager vallen dan bij kortstondig. 2) 1) Zie het dienaangaande opgemerkte bij de in Zweden genomen schiet proeven met den Maxim-mitrailleur, vermeld in de «Internationale Revue", Beiheft 6, 1900 blz. 17. 21 Zie het daaromtrent voorkomende in de «Revue Militaire Suisse", 1899 blz.' 790.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 286