29 Ten einde na te gaan in hoeverre voortgezet snelvuur in vloed uitoefent op de trefkans, werden met den Hotchkiss-mi- trailleur achtereenvolgens geschoten: een beeld van 30 schoten in snelvuur, daarop 450 schoten in snelvuur na afloop waar van de loop blauw was aangeloopen en onmiddellijk daarna weder een beeld van 30 schoten. De vergelijking van de uit beide beelden berekende spreiding toonde, dat het warm zijn van den loop op de trefkans geen noemenswaardigen invloed uitoefent.. Met den Maxim-mitrailleur werden eveneens achtereenvolgens geschoten: een snelvuurbeeld van 30 schoten, een snelvuur van 250 schoten en weder een beeld van 30 schoten; ook van deze beide beelden was het verschil in spreiding niet van be- teekenis. Na bovenbedoeld snelvuur van 250 schoten kookte het water in den mantel nog niet 1), waarom wederom snel vuur werd afgegeven, thans van 970 schoten, waardoor het water flink aan het koken gebracht werd. Toen onmiddellijk daarop, nog steeds op denzelfden afstand, een beeld weid ge schoten van 30 schoten, bleek de spreiding bij het laatste de bijna drievoudige te zijn van die der eerste beelden. Deze grootere spreiding moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de trillingen, die de stoomontwikkeling in den watermantel aan den mitrailleur mededeelt. Een vergelijking van de spreiding bjj het geweer en de kara bijn M. 95, onder de gunstigste omstandigheden van den bok verkregen, met die bij de mitrailleurs leidt tot het besluit, dat, in weerwil van de oogenschijnlijk hevige trillingen, die door de elkander in snelvuur opvolgende schoten aan den mitrailleur worden medegedeeld, de spreiding van den laatste vooral bij den Maxim-mitrailleur niet belangrijk grooter is dan die bij de handvuurwapenen. Vergelijkend overzicht van de 50 hoogte- en breedtespreidingen bij den Hotchkiss- en den Maxim-mitrailleur en bij het geweer en de karabijn M. 95. 1) Bii geheel gevulden -watermantel, waarin het water vóór het begin der proef een temperatuur van 35° C. had, begon het na 810 in snelvuur afgege ven schoten te koken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 287