35 gewicht gemiddeld 1.16 K.G. per M3. bedraagt, kleinere drachten zullen opleveren. Hoewel het dus voor de baanbepaling van het gekozen mitrail leurtype noodig zal zijn met deze omstandigheden rekening te •houden, evenals zulks ook bij de geweerbaanbepaling beeft plaats gehad, kunnen toch de bovenvermelde vizierhoogten voor het gebruik van de thans in Indië aanwezige proefmitrailleurs van het Hotchkiss-en Maxim-stelsel als voor de practijk voldoende ■nauwkeurig worden beschouwd. Men vergete daarbij vooral niet, dat de mitrailleur een snelvuurwapen is, waarbij dus niet van het afzonderlijk afgegeven schot zooveel mogelijk uitwerking wordt verwacht, en dat hij slechts wordt gebezigd, om in een minimum van tijd een bundel schoten op een doel te concentree- ren. Waar nu de spreiding van dien bundel, indien zij niet door gebruik te maken van de strooiinrichting kunstmatig wordt vergroot, zeer gering is, zal het bij dit wapen, veel meer nog dan bij •den bundel, voort geschoten uit de hand vuurwapenen, noodzakelijk zijn door inschieten zich van de juistheid van het gekozen vizier te overtuigen, en zelfs het met de meeste nauwkeurigheid bepaalde vizier steeds te controleeren. Zie voor de gevoeligheid van het moderne geweerprojectiel voor den atmospherischen toestand „Het schot en de uitwerking van het geweer en de karabijn _„M. 95", blz. 162 t/m 166. e. Het nagaan der vuursnelheid. Het bepalen der vuursnelheid ging bij den Skoda-mitrailleur met veel moeilijkheden gepaard, omdat het mechanisme zóó slecht werkte, dat geen snelvuur langer dan gedurende enkele seconden achtereen kon worden afgegeven. De vuursnelheid bij langzaam en bij versneld snelvuur werd ten slotte bepaald door een zeker aantal patronen te verschieten, den tijd daarvoor benoodigd op te nemen en daarvan den tijdduur der haperingen af te trekken. Die snelheid bleek te bedragen respectievelijk 212 en 254 patronen in de minuut 1). 1) Volgens den kapitein der Nederlandsche artillerie F. Dell, in zijn artikel sEen automatische veldmitrailleur van 6.5 m.M. (patent Skoda)", zou die snel heid bedragen 80 respectielijk '180 patronen, terwijl in het rapport omtrent de beproeving van den Skoda-mitrailleur te Seheveningen daarvoor respectieve lijk 175 en 250 schoten per minuut wordt aangegeven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 293