36 Bij het snelste vuur was het aantal haperingen zóó groot, dat het ondoenlijk was de vuursnelheid te bepalen. De oorzaak der haperingen bestond in de meeste gevallen in klemming van de patroon tusschen kastwand en aanbrenger,, hetzij met het cylindervormig gedeelte van de huls, hetzij met den patroonrand. De eerste soort van klemming kon in den regel door het een of tweemaal omdraaien van den laadarm verholpen worden, bij de tweede soort moest echter in den regel de patroon met behulp- van een schroevedraaier of iets dergelijks losgewrongen worden, waarmede 1 of IJ minuut verloren ging. Nog ontstonden haperingen, doordat de onderste patroon niet op tijd naviel of doordat de aanvoerder („aanbrenger") niet behoor lijk werkte. Bij den Hotchkiss-mitrailleur bleek de vuursnelheid te bedragen 8 of 7 schoten per seconde, alnaarmate gebruik werd gemaakt van patroonhouders (30 patronen) of van metalen banden (250' patronen), welk verschil in vuursnelheid moet toegeschreven wor den aan de omstandigheid, dat meer arbeid van het mechanisme vereischt wordt voor het verplaatsen van den metalen band dan voor dat van den houder. Bij voortgezet vuur is de vuursnelheid bij gebruik van houders 480 schoten in de minuut, omdat het inbrengen der opvolgende houders, indien zulks door goed geoefend personeel geschiedt,, geen tijdverlies veroorzaakt, en bij gebruik van metalen handen 360, wijl het verwisselen van den band 8 seconden vordert. Bij den Maxim-mitrailleur bleek de vuursnelheid te bedragen 10.4 schoten in de secondehet verwisselen van den band (250 patronen) kost 6 a 8 seconden, zoodat de snelheid bij voort gezet vuur 500 patronen bedraagt per minuut. 1) "Si? 1) In 24" wordt een band leeggi Bij 6" voor het verwisselen le band 24" verwisselen 6" 30" 2e band 24" 54" verwisselen 6" noten10.4 X 24 249.6. Bij 8" voor het verwisselen 1 e band 24" verwisselen 8" 32" 2e band 24" 56" verwisselen 8" in 1 minuut 500 patronen 64"'

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 294