39 Al behoeft men nu na het afgeven van 1000 schoten met den Hotchkiss-mitrailleur niet te wachten tot de loop tot op normale temperatuur is afgekoeld, alvorens er een tweede serie schoten mede te kunnen doen afgeven, men vergete niet dat die tweede serie te kleiner zal moeten zijn, naarmate de vuur- pauze korter werd genomen, zoodat in dit opzicht de Maxim- verre staat boven den Hotchkiss-mitrailleur. Met geen der Skoda-mitrailleurs gelukte het een serie schoten in snelvuur af te geven langdurig genoeg om het water in den mantel aan het koken te brengen, zbodat dienaangaande geen gegevens kunnen worden verstrekt. fHet nagaan van de mogelijkheid tot vuren onder groote elevatie en declinatiealsmede bij scheeven stand van den drievoet. Op den 15en October genomen proeven met den Hotchkiss- en den Maxim-mitrailleur en op den 23eE October met den Skoda-mitrailleur hebben afdoende geleerd, dat het vuren onder de grootste nog in de practijk te bezigen elevatie en de clinatie, evenals het vuren bij scheeven stand van den drievoet, geen invloed heeft op de werking van het mechanisme, terwijl ook het navallen der patronen in den laadtrechter bij den Skoda- mitrailleur daarbij niet meer te wenschen liet dan zulks onder gewone omstandigheden steeds het geval bleek. g. Het nagaan van de werking van stel- en strooiinrichting. Bij de behandeling van de algemeene beginselen, waarop de drie in beproeving zijnde mitrailleurstelsels berusten, is aange geven op welke wijze aan die vuurwapenen de benoodigde digd om 1 L. water van 100° C in stoom van 100° C. om te zetten («latente warmte"). Door de beschikbare 133 calorieën kan dus 0.248 L wa- 536 ter in stoom worden veranderd. Bij den aanvang der proef bedroeg de inhoud van den mantel aan water3.75 L. en na afloop1.8 L., terwijl in stoom was omgezet0.25 L.: er was dus uitgevloeid en door den stoom medegevoerd: 3.75 1 8 0.25=. 1.7 L., terwijl volgens de waarneming werd opgevangen1.48 L.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 297