- 40 hoogte- en zijdelingsche richting worden gegeven en tevens hoe daarbij de spreiding kunstmatig kan worden vergroot door het zg. „strooien". Bij het laatste kan hij den Hotchkiss-mitraiileur en bij den Maxim-mitrailleur op drievoet de breedtestrooiing binnen bepaalde grenzen beperkt worden en zelfs geheel worden opgeheven. Bij den Skoda-mitrailleur moet de breedtestrooiing geheel door den schutter met behulp van den schouder worden bestuurd, ter wijl bij den Maxim-mitrailleur op sledeaffuit de breedtestrooiing niet gedeeltelijk beperkt, doch alleen opgeheven kan worden. Wat de hoogtestrooiing betreft, deze kan alleen bij het Hotchkiss- en het Maxim-stelsel geheel worden opgeheven. "Voorts moet de schutter de hoogtestrooiing bij den Hotchkiss- en den Skoda-mitrailleur met den schouder besturen, waarbij hij, zooals boven gezegd, bij den laatste tevens voor de breedtestrooiing moet zorgen. Bij den Maxim-mitrailleur kan de hoogtestrooiing door middel van de stelschroef worden verkregen. Tot welke grenzen verder de grootste beweging der stel- en strooiinrichting bij de drie stelsels beperkt is kan uit neven staand overzicht blijken. Bovendien kan bij den Hotchkiss-mitraiileur en bij den Maxim- mitrailleur op drievoet dezelfde toestand in het leven geroepen worden als bij den Skoda-mitrailleur bestaat, door de stelinrich- ting los te koppelen van den mitrailleurhierbij is het strooien bij den Maxim-mitrailleur echter zeer bezwaarlijk. Zooals reeds hiervoren vermeld, werd het onderzoek naar het ballistisch vermogen voorafgegaan en gevolgd door een nauw keurige opmeting van het inwendige van den loop en het ne men van zwavelafdrukken van de kamer der voor de schietoe feningen gebezigde mitrailleurs. De resultaten dier opmetingen zijn in het overzicht cp blz. 42 opgenomendat de geconstateerde vormveranderingen, die het in wendige van den loop heeft ondergaan, geen invloed van beteeke- nis hadden op aanvankelijke snelheid en spreiding is reeds gemeld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 298