44 brenger schuurt. Nadat deze gleuven door den geweermaker zoo goed mogelijk waren verwijderd, werkte het mechanisme aanvankelijk goed en konden een honderdtal patronen worden verschoten zonder dat zich daarbij iets bijzonders voordeed. Door dit vuur bleken echter de gleuven zich weder, zij het ook nog in geringe mate, gevormd te hebben en dientenge volge deden zich bij het voortgezet vuur weder haperingen voor, welker aantal toenam naarmate de gleuven dieper werden. Dat deze gleuven zich bij de proeven met de Skoda-mitrail- leurs in Europa niet vormden en dientengevolge ook geen ha peringen ontstonden, is vreemd; mogelijk, dat de onderdeelen van het slot der uitgezonden mitrailleurs middels pakharding gehard zijn geworden en dat de geharde laag niet dik genoeg is. Aan de G-eweermakersschool werd getracht het slot over te harden, niettegenstaande gevreesd werd, dat het doel niet zou worden bereikt. Bij de harding in het pak ontstond een scheur in het dunne gedeelte onder den kop, waardoor het slot on bekwaam werd. Eene tweede poging om het dikkere ondereinde van het slot te harden, middels gloeiend maken en afkoelen in olie, mis lukte eveneens doordat het metaal zacht bleef. Ten einde na te gaan of de wrijving van de punt van de olieventiel-as tegen den aanbrenger de oorzaak kon zijn van de stremming in de werking van het mechanisme, werd deze as aan het ondereinde voorzien van een rol. Eenig succes werd hiermede echter niet bereikt 1). De goede werking van het mechanisme van de Hotchkiss- en de Maxim-mitrailleurs mag als voldoende verzekerd worden beschouwd. Haperingen kwamen onder normale omstandighe den niet voor; de oorzaken, die er soms aanleiding toe gaven, zullen uit het ondervolgende blijken. In eenvoudigheid van constructie staat de Hotchkiss-mitrailleur bovenaan. Hij bestaat slechts uit 32 deelen, terwijl de Maxim en de Skoda-mitrailleur er elk ongeveer 135 tellen. De onderdeelen van den Hotchkiss-mitrailleur kunnen boven dien alle, met uitzondering van den loop en den gascylinder, 1) Zie voor de uitkomsten, verkregen by het nader ingesteld onderzoek naar de oorzaken van de gebrekkige werking der Skoda-mitrailleurs, het ach ter het verslag gevoegd iNaschrift".

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 302