45 - zonder behulp van eenig gereedschap verwisseld worden, het geen niet het geval is bij de beide andere typen. Oppervlakkig geoordeeld, is dus de Hotchkiss-mitrailleur in dit opzicht zeer in het voordeeldoch aangezien bij den Maxim- mitrailleur als reservestukken o. a. worden medegevoerd een slot, een laadgoot en een laadhefboom met as, moet in-dit opzicht aan den laatste de voorkeur worden gegeven, omdat genoemde deelen de eenige zijn, waarbij snelle vervanging van een onderdeel bezwaarlijk is, terwijl die hoofddeelen zelve zeer snel te verwisselen zijn. 1) Wat solide constructie aangaat, staat de Maxim-mitrailleur bovenaan. Het breken van onderdeelen kwam bij dit wapen het minst voor. Bij den Hotchkiss-mitrailleur ontstond, omdat de uitwerper tegen den afsluiter stoot, aan de voorzijde van den laatste her haaldelijk een braam, door welke telkens van den hulsbodem een schilfertje messing werd afgestooten. Deze schilfertjes geraakten in het kanaal van den afsluiter en waren oorzaak dat de slagpin, die zich in dat kanaal be weegt, niet voldoende naar voren kon schieten om de patroon te ontsteken. Gedurende de schietproeven brak bij den Hotchkiss-mitrailleur tot drie keer toe de slagpin en éénmaal de patroontrekker, waarvan steeds een staking van het vuur het gevolg was. Bij den Maxim-mitrailleur brak tweemaal de patroonsteun- veer en ééns een der patroondrager-hefboomen. Het laatste moet echter als een gevolg worden beschouwd van het opzet telijk zoo sterk mogelijk spannen van de sluitveer, ten einde den invloed daarvan op de werking van het mechanisme na te gaan. De genoemde defecten hadden echter geen staking van het vuur ten gevolge. Hog biedt de Maxim-mitrailleur het voordeel aan, dat de ge lijknamige verwisselstukken alle onderling verwisselbaar (in terchangeable) zijn, wat in mindere mate het geval is bij den Hotchkiss- en in het geheel niet bij den Skoda-mitrailleur en 1) Zoo bedroeg de tijdduur van het verwisselen van het Maxim-slot tijdens het vuur slechts 16", terwijl bij de schietproeven voor het verwisselen van de Hotchkiss-slagpin gemiddeld 30", een enkele maal zelfs H/2 minuut noodig bleek.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 303