46 ten gevolge waarvan de ver wisselstukken bij de beide laatstge noemde mitrailleurstelsels van te voren passend gemaakt moeten worden op den mitrailleur waarbij ze zullen moeten worden medegevoerd. Een ander nadeel van den Hotchkiss- en den Skoda-mitrail- leur is, dat zij in foedralen moeten worden vervoerd, de eerste omdat de loop door het vuren te warm wordt om zonder met asbest gevoerd foedraal te kunnen worden ver voerd, de tweede omdat de uitstekende deelen, meer in het bijzonder de afvuur-inrichting en het vizier, beschermd moe ten worden tegen beschadiging, vooral bij het vervoer op draagpaarden. De Skodafoedralen voldeden bovendien niet bij de cavalerie, omdat het leder te spoedig aan slijting onder hevig bleek. Ten einde na te gaan welken invloed het op de werking van het mechanisme heeft, indien de mitrailleurs, zooals te velde herhaaldelijk zal voorkomen, moeten worden gebruikt zonder den vorigen dag na afloop van 't gevecht te zijn schoongemaakt, werden op den 3en November de Hotchkiss- en de Maxim- mitrailleur, nadat daaruit resp. 510 en 320 schoten waren ge daan, niet schoongemaakt en zelfs niet geolied. Den volgenden morgen waren de beide mitrailleurs flink uitgeslagen (licht be- roest), zóó zelfs, dat het mechanisme, met de hand in bewe ging gebracht, vrij moeilijk werkte en bij den Hotchkiss een piepend geluid veroorzaakte. Nadat de slotdeelen rijkelijk van olie waren voorzien, werkten beide mitrailleurs behoorlijk; alleen werd bij den Hotchkiss-mitrailleur een iets geringere vuursnel- heid, nl. van 450 schoten in de minuut bij gebruik van pa troonhouders, waargenomen. Na afloop bleek de Hotchkiss-mitrailleur echter moeilijk schoon te maken; het buskruitslijm van den vorigen dag was zoodanig verhard en had zich zoo op en tusschen de deelen van het mechanisme en in de trekken vastgezet, dat hij door uitkoken gereinigd moést worden. Het schoonmaken van den Maxim-mitrailleur leverde daar entegen geen bezwaar op, hetgeen waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de slotdeelen van den Maxim-mitrailleur steeds vóór den aanvang van het vuur goed

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 304