47 geolied worden, terwijl zij bovendien bijna niet in aanraking komen met de buskruitgassen. Bij den Hotchkiss-mitrailleur ■daarentegen wordt geen olie gebruikt, de piston wordt slechts dun met vaseline bestreken, en dringen de heete buskruitgassen in het geheele mechanisme door, ten gevolge waarvan het zich reeds afgezet hebbende buskruitslijm verhardt. Den 7™ November werd een soortgelijke proef genomen met beide mitrailleurs, die thans echter na het vuren op den vo- rigen dag van olie waren voorzien, doch overigens evenmin schoongemaakt. Beide mitrailleurs werkten thans zeer goed. Ter beoordeeling van de mate van gevoeligheid der mitrailleurs voor stof of zand, werden den 10eu November zoowel de houders van den Hotchkiss- als de banden van den Hotchkiss- en den Maxim-mitrailleur tijdens het vuur met droge aarde bestrooid. Hierbij bleek de Maxim-mitrailleur door de betere afsluiting van het mechanisme zeer in het voordeel. Bij den Hotchkiss-mitrail leur staakte'het vuur na 10 schoten en kon toen de laadhef boom moeilijk achteruit gebracht worden, vermoedelijk ten gevolge van klemming van de patroon in de kamer. De staking van het vuur bleek veroorzaakt door zand, dat zich tusschen den afsluiter en den bodem van de patroon had afgezet, zoodat de slagpin door het mechanisme niet vèr genoeg vooruit kon worden gebracht om de patroon te ontsteken. Bij den Maxim-mitrailleur kwamen, toen de hoeveelheid aarde, waarmede de band bestrooid werd, grooter genomen werd, ook storingen voor, doch deze bleken veel gemakkelijker te verhelpen dan bij den Hotchkiss-mitrailleur, niet alleen omdat, dank zij de betere afsluiting, minder aarde in het mechanisme geraakte, maar ook omdat ten gevolge van de trillingen bij het schieten de aarde veel gemakkelijker van den linnen Maxim-band afviel dan van de messingen houders en stalen banden, welke bij den Hotchkiss- mitrailleur in gebruik zijn. Na afloop van het vuur werden grootere zandkorrels, zelfs kleine steentjes, op den kastbodem van den Maxim-mitrailleur aangetroffen, waardoor blijkbaar de goede werking van het mechanisme weinig of niets geleden had; daarentegen was bij den Hotchkiss-mitrailleur de aarde meer in het mechanisme zelf gedrongen. De Skoda-mitrailleur heeft ter zijde van den laad trechter een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 305