48 oliereservoir, waardoor het slot en de patronen automatisch ge olied worden. Is dit reservoir ledig, dan werkt het mechanisme niet meer. De hoeveelheid olie, die, hij het verschieten van een bepaald aantal patronen, bij de verschillende vuursnelheden be- noodigd is om de goede werking van het mechanisme te waar borgen, kon met geen mogelijkheid worden bepaald,, omdat, zooals reeds vroeger werd gemeld, telkens haperingen, inzonderheid patroonklemmingen, voorkwamen en het oliereservoir de eigen aardigheid heeft geopend te blijven totdat dergelijke stoornissen verholpen zijn, waardoor een groote hoeveelheid olie verloren gaat. Dat het olieverbruik ten gevolge van het bovenvermelde veel aanzienlijker was dan tijdens de indertijd te Scheveningen genomen proeven, waarbij zich veel minder storingen voordeden en waar 1/s Liter olie per 1000 schoten voldoende bleek, spreekt vanzelf. Omdat de Skoda-mitrailleur onder de meest gunstige omstandig heden reeds niet behoorlijk werkte, werd dit stelsel niet aan een weerstandsproef, als bovenvermeld, onderworpen. Nog werd op den 17en November een onderzoek ingesteld naar den invloed, dien het nat zijn der banden op den goeden gang van het mechanisme van den Hotchkiss- en den Maxim-mitrailleur uitoefent, waartoe een gevulde Maxim- en een dito Hotchkiss- band in gesloten munitiekistjes 14 dagen lang door onderdom peling in en begieting met water nat gehouden waren. Bij het openen der kistjes bleken alle patronen min of meer geoxydeerd, een 40 tal zelfs zeer zwaar, terwijl de Maxim-band matig nat, hier en daar door verwering uitgeslagen, en de stalen Hotchkiss- band licht beroest was. Beide banden werden zonder eenige hapering leeggeschoten, waarbij de Hotchkiss-mitrailleur de nor male, de Maxim-mitrailleur echter een grootere vuursnelheid ontwikkelde, nl. van 14.7 schoten in de seconde (normaal 10.4), welke grootere vuursnelheid waarschijnlijk moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat de patronen uit een derge- lijken matig natten band gemakkelijker kunnen worden uitge trokken dan uit een drogen. Daarna werd een Maxim-band in water gedompeld en geheel doorweekt in de laadgoot gebracht. Bij het verschieten van dezen band kwamen geen haperingen voor, doch was de vuursnelheid iets geringer dan de normale,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 306