49 nl. 9.8 schoten in de seconde. Dit verschil vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het mechanisme, bij het persen van het water uit den band, meer arbeid moest verrich ten dan onder normale omstandigheden. Worden de banden van den Maxim- en de houders van den Hotchkiss-mitrailleur niet machinaal, doch met de hand gevuld dan kan het voorkomen, dat enkele patronen bij den eerste, ten gevolge van hun onregelmatige ligging in den band, niet be hoorlijk door den patroondrager gegrepen worden en daardoor een stoornis bij het vuren ontstaat, die trouwens gemakkelijk te verhelpen is. In Zwitserland is in het laadgat van den Ma- xim-mitrailleur een „Egalisirfeder" aangebracht, dienende om de, in oude banden losser zittende, patronen zoo nooclig op hun plaats in den band te drukken, op het oogenblik dat zij zich in de laadgoot bevinden. Bij nieuwe banden, waarin de patronen vast zitten, is die veer niet noodig en is de werking daarvan, zooals het Zwitsersche mitrailleurreglement aangeeft, onvoldoende. Bij de wenschelijk geachte wijzigingen van het Maxim-mate- rieel zal op deze inrichting nader worden teruggekomen. Bij de Hotchkiss- houders worden, door het inbrengen van de patronen met de hand, de messingen tanden verbogen, ten gevolge waar van zij de patronen niet stevig genoeg vasthouden, zoodat deze door de trillingen bij het schieten losraken, waarvan soms lang durige storingen het gevolg zijn, omdat een aldus losgeraakte patroon niet altijd gemakkelijk te verwijderen is. Het gebruik van den zg. herstellerbeter nog „tandzetter" genaamd een werk tuigje om aan de tanden van den houder den oorspronkelijken stand, dien zij door het gebruik verloren hebben, terug te geven is weinig afdoende, omdat, bij het met de hand indrukken van de patronen in den houder, de tanden toch weder verbogen worden. De stalen banden van den Hotchkiss-mitrailleur moeten met de hand gevuld worden. Ten tijde dat de bestelling gedaan werd, bestond voor het vullen dier banden geen werktuig en het is der commissie niet bekend, of er later door de fabriek een ge maakt is. In zooverre levert het vullen met de hand geen moeilijkheid op, dat de patronen steeds behoorlijk op hun plaats in den band komen te liggen en door de veerkrachtige stalen lippen vastgehouden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 307