50 wordendaarentegen is er wel het bezwaar aan verbonden, dat de daarmede belaste man bijna onvermijdelijk zijn vingertoppen aan de scherpe opstaande tanden van den band kwetst. Het vullen van een dergelijken band met 250 patronen kan door 1 man in 14 minuten geschieden. Omtrent het machinaal vullen van de banden van den Maxim en de houders van den Hotchkiss-mitrailleur zij opgemerkt, dat het toestel, dienende om de banden van den Maxim-mitrailleur te vullen, niet onberispelijk werkt; nochtans kunnen 2 man, wanneer één hunner geoefend is in het wegnemen der haperingen, in ruim 8 minuten een band met 250 patronen vullen. In hoe verre deze stoornissen van invloed zijn op den tijdduur van het vullen, zoomede hun aard en aantal, kan worden afgeleid uit een op den 9en Maart 1903 gehouden proef, waarvan de uitkomsten in nevenstaand overzicht zijn samengevat. Uit dit overzicht blijkt, dat gemiddeld bij bijna 11 der patronen haperingen voorkwamen en dat de oorzaken daarvan zich als volgt verhielden: 4f ten gevolge van het niet behoorlijk navallen der pa tronen in den trechter; 4J als gevolg van het stuiten van het mes tegen den band 1 doordat de pennetjes van het rondsel den band niet vatten; 1 ten gevolge van patronen die boven of onder den band schoven, veelal als gevolg van de omstandigheid, dat het mes de sleuf in den band in het geheel niet of onvoldoende opende. Bovendien bleek het mes licht onderhevig aan verbuigingen, wat natuurlijk weder tot stoornissen bij het vullen aanleiding geeft. Met het oog op het bovenstaande moet het vullen der banden bij voorkeur geschieden door personeel, dat daarin en vooral in het wegnemen der haperingen goed bedreven is, hoezeer ook dan nog minstens 1/4 van den tijd besteed zal moeten worden aan het wegnemen der stoornissen. Personeel, dat in het laatste weinig of niet geoefend is, heeft voor het vullen van den band minstens den dubbelen tijd noodig. De toestand van de banden en graad van geoefendheid van het personeel oefenen, blijkens de genomen proeven, op het aan tal haperingen geen merkbaren invloed uit.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 308