52 Het werktuig tot het vullen der Hotchkiss-houders voldeed: bij de proef goed2 man kunnen er in 16 minuten 10 houders,, elk met 30 patronen, mede vullen. Haperingen in het vuur, ontstaan door weigering van patronen,, zijn bij alle de stelsels gemakkelijk te verhelpen en wel hij den Skoda-mitrailleur door het eenmaal omdraaien van den laadarm, bij den Hotchkiss mitrailleur door het achteruit trekken van den laadhefboom en bij den Maxim-mitrailleur door het naar voren omleggen van den laadhefboom en het tegelijkertijd doortrekken van den patroonband. Hulsscheuringen kwamen bij den Skoda- 35 maal, bij den Hotchkiss- 188 maal en bij den Maxim-mitrailleur 7 maal voor 1), zonder dat het vuur daardoor staakte. De bodem werd bij normale patronen geen enkele maal afge scheurd en toen enkele hulzen zoodanig werden ingevijld, dat verwacht mocht worden dat de bodem zou afscheuren, bleek dat bij de drie mitrailleurtypen het vuur in zoo'n geval een voudig staakte. Bij het daarna openen van de kamer werd soms het daarin achtergebleven stuk huls door de volgende patroon meegenomen; wanneer zulks niet het geval was, kon het bij den Maxim- en den Skoda-mitrailleur met behulp van een hulzentrekker en bij den Hotchkiss- mitrailleur door middel van den daarvoor bestemden ontlaadstok steeds gemakkelijk verwijderd worden. Alleen bij den Skoda-mitrailleur is een snelvuur met ver schillende vuursnelheden mogelijk. Wel vindt men in de „Mi litaire Spectator" 1899 vermeld, dat ook bij den Maxim-mi trailleur door het aanbrengen van een inrichting verschillende vuursnelheden zouden zijn te verkrijgen, doch, naar hetgeen het commissielid, de kapitein der artillerie H. A. Termijtelen, tijdens zijn bezoek aan de „Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken" daaromtrent vernam, is die bewering onjuist. Daarenboven zou het nadeel van een dergelijke, bovendien zeer gecompliceerde, inrichting niet opwegen tegen het nut, dat die verschillende vuursnelheden zouden opleveren. De Maxim-mitrailleur laat naast het vuren schot voor schot 1) Resp. bij de 3400, 7600 en 10000 verschoten patronen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 310