55 Zoowel de Skoda- als de Hotchkiss-mitrailleur hebben één man meer noodig voor de bediening dan de Maxim-mitrailleur. Bij de beide eerstgenoemde is No. 1 richter en No. 2 lader, terwijl, om dat de houders in resp. 2 en 3 seconden worden leeggeschoten, een 3e man als hulplader noodig is en No. 4 voor den patroon- aanvoer zorgt. Bij den Maxim-mitrailleur is de hulp-lader overbodig, vooral wanneer de banden zoo vervaardigd zijn, dat zij aan elkaar ge haakt kunnen worden. De houding van den richter is alleen bij den Maxim-mitrail leur ongedwongen. Recht achter den mitrailleur op het zadel, dat aan het derde been van den drievoet is bevestigd, gezeten, kan hij, naar welgevallen met het rechter-of linkeroog richtende, zijn vuur afgeven. Bij den Hotchkiss-mitrailleur zit de richter eveneens op een zadel, maar, doordat hij het schouderstuk krachtig in den schou der moet drukken om den invloed van de trillingen van het schieten zooveel mogelijk te neutraliseeren, wordt zijne houding een gedwongene. Ook in den laagsten stand van den drievoet is de houding van den liggenden richter bij dezen mitrailleur zeer ongemakkelijk. Bij den Skoda-mitrailleur moet de richter op den grond knie lende of hurkende, om dezelfde reden als hierboven bij den Hotch kiss-mitrailleur is vermeld, het schouderstuk tegen den schou der drukken, zoodat zijne houding zeer vermoeiend is. Bij het gebruik eindelijk van de sledeaffüit is ook de houding van den Maxim-mitrailleurschutter een zeer ongemakkelijke. Oogenschijnlijk vereischt het mechanisme van den Maxim-mi trailleur, door de regeling van de sluitveer en van het aantal tusschenplaatjes van den slotvoet, alsook door de aanwezigheid van den terugstootversterker meer oplettendheid van de be diening dan de beide andere mitrailleurtypen. De oorzaken van eventueele haperingen door het breken van eenig onderdeel zijn echter bij den Maxim-mitrailleur, waarbij door het eenvoudig opslaan van het deksel het geheele mecha nisme zichtbaar wordt, veel gemakkelijker te ontdekken. Bij den Hotchkiss-mitrailleur moeten de onderdeelen stuk voor stuk worden uitgenomen, om na te kunnen gaan wat de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 313