- 56 oorzaak is van het staken van het vuur. Is bij den Maxim- mitrailleur het slot eenmaal geregeld, dan behoeft men er tijdens het vuur niet meer naar om te zien; de regeling van de sluitveer is uiterst eenvoudig en kan vóór het uitrukken geschieden, ter wijl de terugstootversterker zelden voorziening behoeft, zooals o. a. gedurende den geheelen duur der schietproeven het geval bleek, zelfs toen uit een mitrailleur 1320 schoten, waarvan 970 in onafgebroken snelvuur, waren afgegeven. Het controleeren van de aanwezige hoeveelheid water in den watermantel is niet minder noodzakelijk dan dat van den warm tegraad van den Hotchkiss-loop. Het eerste is echter zeer ge makkelijk, terwijl het laatste, zelfs al is de loop niet gebrui neerdwat natuurlijk geen aanbeveling verdient vrijwel onmo gelijk is, omdat de aanloopkleuren met het toenemen van de temperatuur weder verdwijnen. Er bestaat dus veel meer kans, dat de loop bij den Hotchkiss- mitrailleur door oververhitting zal worden bedorven, dan bij den Maxim-mitrailleur. Nog heeft de Hotchkiss-mitrailleur het nadeel, dat gedurende het vuren buskruitgas uit de ligplaats van het sluitstuk naar buiten dringt. Die gasontsnapping is altijd min of meer hinderlijk voor den richter en maakt hem, zelfs bij matigen tegenwind, het richten geheel onmogelijk. Tijdens de beproeving van den Hotchkiss-mitrailleur te Sche. veningen in 1901 werd boven op het sluitstuk een ongeveer ho rizontaal liggend rookscherm aangebracht, welke voorziening, blijkens het rapport omtrent die beproeving, goed voldeed. Na het aanbrengen van dit rookscherm werd de richter niet meer door de uit het achtereinde van den mitrailleur ontsnap pende gassen gehinderd. De stoomontwikkeling bleek noch bij den Maxim-, noch bij den Skoda-mitrailleur bezwaar op te leveren voor het richten. 4. Vergelijking van de gebezigde affuiteninzonderheid met be trekking tot hunne bruikbaarheid in verschillende terreinen. Gedurende de schietproeven bleek, dat, om de trillingen, ont staan bij het schieten, geen al te nadeeligen invloed 'op de tref-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 314