57 kans te doen hebben, het onderstel eene zekere mate van sta biliteit moet bezitten en den mitrailleur op twee plaatsen moet ondersteunen. De lichte Skoda-drievoet voldoet aan geen van beide eischen. Uit de geschoten beelden blijkt de veel grootere spreiding van dezen mitrailleur, vergeleken met de Hotchkiss- en Maxim-mi- trailleurs, en tevens het onderscheid in spreiding van den Skoda- mitrailleur normaal opgesteld, d. i. op geheel vrijstaanden drie voet, èn op met behulp van krammen op eene bedding vastge- zetten drievoet. De Skoda-drievoet moet dus verworpen worden, terwijl hier tevens weer een nadeel van den Skoda-mitrailleur aan het licht komt, namelijk dat de slingerinrichting een ondersteunen van den mitrailleur aan het achtereinde, door den drievoet, zeer moeilijk maakt. Zijn, met betrekking tot de hierboven gestelde eischen, de Hotchkiss- en Maxim-drievoeten verre te verkiezen boven dien van den Skoda-mitrailleur, volmaakt zijn ze daarom nog niet. Beide drievoeten bezitten eene stel- en eene strooiinrichting met behulp van de eerste wordt de hoogte- en door middel van de laatste tevens de zijdelingsche richting gegeven. Ten einde de Hotchkiss- en Maxim-mitrailleurs op een bepaald punt te richten, worden zij, door verplaatsing van den drievoet, ongeveer in de richting gebracht. Daarna wordt bij den Hotchkiss-mitrailleur de hoogterichting gegeven door middel van den stelarm, die daarop vastgeklemd, en de breedterichting met behulp van de strooischroef, welke daarna eveneens vastgezet wordt. Bij het vuren nu bleek deze laatste schroef los te gaan, waar door eene ongewenschte vermeerdering der breedtespreiding ont stond 1). Bij den Maxim-mitrailleur wordt de hoogterichting gegeven door middel van een stelschroef, die echter, blijkens de onder vinding, door de trillingen gedurende het schieten gewoonlijk terug-, doch soms ook oploopt, terwijl ook de blokjes van de strooiinrichting, die de beweging van den mitrailleur in hori- 1) Zoo verliep bv. op 3 November 1902, tijdens een strooivuur van 450 schoten, deze schroef 4 m.M.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 315