58 zontalen zin moeten regelen desgewenscht geheel beletten door den daartoe bestemden klemarm niet voldoende kunnen worden vastgezet. Regeling van het strooien is in de breedte bij beide mitrailleurs,, binnen bepaalde grenzen, mogelijk; in de hoogte alleen bij den Maxim-mitrailleur, en wel door terwijl de uitwerking op het doel door den richter icordt waargenomen zonder het vizier te ver stellen, de stelschroef gedurende het vuren met de linkerhand „op" of „neer" te draaien Dat deze wijze van strooien, wil zij met goed gevolg worden toegepast, zeer veel oefening ver- eischt, behoeft wel geen betoog. Strooien in de hoogterichting is bij den Hotchkiss-mitrailleur niet mogelijk, zonder hem geheel los te maken van den stelarm en derhalve het voordeel van het ondersteunen van den mi trailleur aan de achterzijde door den drievoet prijs te geven. De drievoet van den Maxim-mitrailleur is dus in dit opzicht in het voordeel boven den Hotchkiss-drievoetdat de zijwaartsche richting er niet bij verzekerd is, vormt een bezwaar, dat echter ongetwijfeld door den fabrikant zal kunnen worden verholpen. Aangaande de bruikbaarheid der affuiten in de verschillende terreinen, het volgende: De drievoeten van den Maxim- en den Skoda-mitrailleur laten slechts één vuurhoogte toe, zoodat de in het terrein voorkomende dekkingen slechts zelden behoorlijk zullen kunnen worden benut. De sledeaffuit van den Maxim-mitrailleur laat drie en de drie voet van den Hotchkiss-mitrailleur twee vuurhoogten toe, terwijl laatstgenoemde in den laagsten stand, met de voorpooten op- de dekking, bij elke dekking kan worden gebruikt en waarbij zich de zielas van den mitrailleur dan nog 2.5 d.M. daar boven verheft. Dit wat betreft het gebruik der drievoeten en van de slede affuit in vlak terrein en bij horizontale opstellingsplaats. Bij aardranden en borstweringen, alsmede in droge slooten, waterleidingen e. d., waarbij de dekkende hoogte de vuurhoogte overtreft, zal de mitrailleur op de helling of het talud moeten geplaatst worden. Neemt men als eisch aan, dat daarbij de zielas nog horizon taal moet gebracht kunnen worden, dan kan de Maxim-mitrail-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 316