59 leur op drievoet slechts gebruikt worden op hellingen van hoogstens 16°. Bij steilere hellingen toch moet de stelinrichting worden los gekoppeld van den mitrailleur en de laatste met de handen in de richting gehouden worden, welke wijze van vuren weinig uitwerking belooft, omdat de mitrailleur een vrij aanzienlijke broekzwaarte heeft en dientengevolge het in de richting houden bij de hevige trillingen van het wapen gedurende het schieten, zeer vermoeiend is. De sledeaffuit van den Maxim-mitrailleur is bruikbaar tot op hellingen van 23°; het loskoppelen van de stelinrichting bij steilere Jiellingen levert hier geen nut, omdat de mitrailleur dan tegen de voorzijde van de slede stuit. De drievoet van den Skoda-mitrailleur is tot op hellingen van 60° bruikbaar; daarbij dient echter in het oog gehouden, dat alsdan de richter den mitrailleur met drievoet met zijn schouder in den juisten stand moet houden. De Hotchkiss-drievoet eindelijk kan met de voorpooten op den bovenkant der dekking gelegd worden, waarbij het gewicht van den mitrailleur verder gedragen wordt door den achterpoot, die daartoe zoo noodig naar binnen omgeslagen wordt. Op deze wijze kan hij zelfs achter loodrechte ingravingen opgesteld worden, waarbij echter bij steile hellingen de terugstoot geheel of gedeeltelijk door den richter met den schouder moet worden opgevangen. Ook kan men dezen drievoet met de voorpooten over muren e. d. heen hangen en door den naar binnen omgeslagen ach terpoot verder steunen. Ten opzichte van het strooien in de breedte met de verschil lende mitrailleurs bij hellende opstellingsplaats, moet nog op het volgende de aandacht gevestigd worden. Is de Skoda-mitrailleur op eene helling opgesteld, dan is het noodig, dat gedurende het strooien de mitrailleur steeds met behulp van den schouder op het doel gericht gehouden wordt. Werd de mitrailleur namelijk slechts eenvoudig van links naar rechts bewogen, dan zou bij horizontale zielas elevatie derhalve buiten beschouwing gelaten de kern van den bundel schoten, op een verticale schijf opgevangen, eene kromme vor-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 317