61 Behalve om het voordeel van de twee vuurhoogten, verdient dus ook om het bovenvermelde de Hotchkiss-drievoet de voor keur boven de beide andere. Met den Maxim-mitrailleur is nog een tweede soort affuit, de zoogenaamde sledeaffuit, uitgezonden, welke voorzien is van lichte, kleine raden, om den mitrailleur in vlak terrein gemak kelijk over kleine afstanden te kunnen verplaatsen. Het richten van den Maxim-mitrailleur op sledeaffuit geschiedt door den mitrailleur, door verplaatsing van de slede, ongeveer in de richting te stellen. De zijdelingsche richting wordt daarna nauwkeuriger gegeven door den mitrailleur op de slede te draaien en daarop vast te klemmen met den klemarm van de strooiinrichting. De hoogterichting wordt eerst ongeveer gegeven door middel van het stelkalf en vervolgens nauwkeuriger met behulp van de stelschroef. Het onderscheid tusschen deze strooiinrichting en die der drievoetafifuiten van de Maxim- en Hotchkiss-mitrailleurs be staat hierin, dat de zijdelingsche richting van de mitrailleurs op laatstgenoemde affuiten (tot een maximum van onderscheiden lijk 21°39' en 3°6') naar gelang van de breedte van het doel kan geregeld worden. Bij de sledeaffuit is dit niet het geval. De mitrailleur staat daarop vast öf is over 20°30' daarop draaibaar. Regeling binnen bepaalde gewilde grenzen is niet mogelijk, wat natuurlijk voor nachtelijk gebruik een groot nadeel is. Noemenswaardige voordeelen zijn, volgens het oordeel der commissie, aan laatstbedoelde affuit niet verbonden, terwijl het gewicht belangrijk grooter is dan dat van den drievoet (51 K.G. tegen 25.5 K.G.). De grootte en het gewicht van deze affuit zijn zelfs een be zwaar tegen het vervoer, zooals de commissie zich dit van het overige materieel voorstelt. Een voordeel van deze affuit is ongetwijfeld, dat het affuit- lijf de beenen en het onderlijf van den richter eenigszins tegen vijandelijk vuur beschermthet oorspronkelijke doel echter, nl. „gemakkelijke en weinig zichtbare verplaatsing van den mitrail leur in het terrein", is door het geringe gewicht van den mi-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 319