- 23 noot Prof. Molengraaff, oud-hoogleeraar in de geologie te Am sterdam en laatstelijk staatsgeoloog der Zuid-Afrikaansche Re publiek, het initiatief tot oprichting van een dergelijk bureau, en voegde aan zich toe een bekwaam administratief talent, waar aan, naar hij begreep, allereerst behoefte zou bestaan. Als zoodanig trad reeds bijna van den aanvang als zijn mede werker op de Heer H. Jorissen, directeur der Nederlandsche- Zuid-Afrikaansche Handels- en Credietvereeniging (kortweg „Ne- derlandsche Bank" genoemd), een zoon van den in de historie van Transvaal alom bekenden oud-staatssecretaris Dr. Jorissen. Aan de genoemde twee mannen is het gelukt, een bureau van identificatie in het leven te roepen, zoo uitstekend in functie en accuratesse, dat hare inrichting later, na de inname van Pretoria, de bewondering afdwong der Engelsche legerautoriteiten en hun eene bekentenis ontlokte, die uit den mond van een Engelsch- man hoogst zeldzaam is, n. 1. dat de inrichting van dit bureau verre en verre superieur was aan dat, wat als zoodanig in het Engelsche leger fungeerde. Daar de werkkring van dergelijke bureaux bij de meeste con tinentale legers behoort tot den werkkring der vereenigingen van het Roode Kruis en dus een tak uitmaakt der vrijwillige zieken verpleging, meen ik, dat een ietwat uitvoeriger mededeeling hierover gewettigd is. Om tot de instelling van het bureau van informatie te geraken, moesten allereerst door Prof. Molengraaff verschillende bespre kingen gehouden worden met de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek en ontvingen de officieren van het leger der Zuid- Afrikaansche Republiek de noodige aanschrijvingen, om bij de indienststelling van dit bureau behulpzaam te zijn. De officieele circulaire laat ik hierbij volgen, waaruit de werkkring, de rechten en de verplichtingen van het informatiebureau blijken. Tevens volgt hierbij een afschrift van de kaart, die aan ieder der burgers, die op commando was, werd uitgereikt. Aan de bereidwilligheid van Dr. G. A. F. Molengraaff dank ik de afschriften en nauwkeurige opgave van de wijze, waarop het informatiebureau werkte. Hier ter plaatse zij er reeds op gewezen, dat op verzoek van Staatspresident Steijn ook voor den Oranje-Vrijstaat de oprichting

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 31