- 62 trailleur met drievoet ook bij den laatste voldoende gewaarborgd, zoodat de lichte drievoet boven de zooveel zwaardere slede affuit verre de voorkeur verdient. Bovendien blijkt uit de genomen schietproeven, dat de sprei ding van den mitrailleur op deze affuit grooter is dan op de drievoetaffuit, terwijl hierboven reeds vermeld werd, dat de ■eerste zich niet eigent voor nachtelijk vuur. 5. Onderzoek naar de bruikbaarheid en de wijze van gebruik der munitiezoo scherpe als lossevan het geweer M. 95 bij de drie stelsels. De scherpe munitie voor de drie soorten mitrailleurs is die van bet geweer M. 95. De kamer heeft bij den Hotchkiss- en den Maxim-mitrailleur dezelfde afmetingen als bij het geweer M. 95, die van den Skoda- mitrailleur is iets wijder, om de hulzen gemakkelijker door de buskruitgassen te doen uitwerpen; dientengevolge is het reca- dibreeren dier hulzen niet mogelijk. De houders van den Hotchkiss- en de banden van den Maxim- mitrailleur worden, zooals reeds vermeld, met behulp van een werktuig gevuld. Hoewel het medevoeren van zulk een werktuig oogenschijnlijk een bezwaar oplevert, weegt daartegen ruimschoots op het voordeel, dat de vulling van banden en houders hiermede zoo veel sneller en juister geschiedt dan met de hand, terwijl een juiste vulling van de Maxim-banden voor de goede werking van het mechanisme bepaald noodzakelijk is. Het bestaan van een dergelijk werktuig, waarvan het gewicht met vervoerkist bij den Maxim-mitrailleur slechts 12.50 K.G. bedraagt, is dus veeleer als een voordeel aan te merken; bij den Hotchkiss- mitrailleur is daarentegen het vulwerktuig wegende zonder kist 33.60 K.G. bepaald te zwaar. Bij een op den 3en Maart 1903 gehouden proef, waarbij pa troonbanden werden gebezigd die den 21en November 1902 te Batoe-djadjar waren gevuld, kwamen op de 1250 verschoten patronen een viertal haperingen voor, die echter dadelijk ver holpen werden door het naar voren omleggen van den laad"

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 320